Kolejorz zwyciężył w brutalnym hicie. Lech Poznań - Lechia Gdańsk 1:0

W 24. kolejce Lotto Ekstraklasy Lech Poznań pokonał na INEA Stadionie Lechię Gdańsk. W meczu pokazano w sumie 3 czerwona kartki, a trener gospodarzy został wyrzucony na trybuny.

Trener Nenad Bjelica nie wierzy w powiedzenie o zwycięskim składzie. Na ławce rezerwowych usiedli w niedzielę m.in. będący w wysokiej formie Dawid Kownacki i Maciej Gajos. Po raz pierwszy od dawna w wyjściowej jedenastce pojawił się Marcin Robak, a parę środkowych pomocników stworzyli Abdul Aziz Tetteh i Łukasz Trałka.
Pierwszy kwadrans należał do Kolejorza. Gospodarze grali wysokim, agresywnym pressingiem i nie pozwalali gościom praktycznie na nic. W 15. minucie Robak kapitalnie podał do Szymona Pawłowskiego, ale ten przegrał pojedynek sam na sam z Dusanem Kuciakiem.
W końcu goście zaczęli powoli przełamywać przewagę Kolejorza. Wciąż jednak mecz był pod kontrolą piłkarzy trenera Bjelicy, a duża w tym zasługa Trałki i Tetteha, którzy nie dawali chwili spokoju Milosowi Krasiciovi i Rafałowi Wolskiemu.
W zapowiadanym jako hit kolejki spotkaniu mogła podobać się intensywność, brakowało jednak nieco okazji. Po pół godzinie gry Lech nieco spuścił z tonu, a Lechia regularnie gościła pod jego bramką. Obrona Kolejorza kilka razy została wystawiona na próbę, ale za każdym razem defensorzy gospodarzy podejmowali słuszne decyzje i Matus Putnocky nie musiał interweniować.
Ostatecznie w pierwszej połowie bramek nie zobaczyliśmy. Przy schodzeniu do szatni starali się Sławomir Peszko i Tomasz Kędziora, a zachowanie lechisty nie spodobało się Nenadowi Bjelicy. Po chwili na boisku rozpętała się awantura, zakończona kilkoma żółtymi kartkami i odesłaniem na trybuny szkoleniowca Kolejorza.
Pierwsze minuty drugiej połowy to aktywna gra z obu stron, w pewnym momencie jednak na boisku zrobiło się bardzo nerwowo i arbiter bardzo często sięgał po żółte kartki.
W 64. minucie trybuny INEA Stadionu oszalały, aby za chwilę wydać jęk zawodu. Kuciak świetnie obronił strzał Robaka, poprawka Majewskiego okazała się skuteczna, jednak w momencie uderzenia piłki przez swojego kolegę "Maja" był na centymetrowym spalonym.
Majewski w końcu miał okazję do świętowania. Piłkę wywalczył Trałka, zagrał w pole karne, a stojący tyłem do bramki Robak świetnie zgrał ją koledze, który dopełnił formalności strzałem z 11. metra.
Szanse Lechii na osiągnięcie korzystnego wyniku przekreśliły idiotyczne zachowania Peszki i Grzegorza Kuświka, którzy w brutalny sposób faulowali odpowiednio Kędziorę i Bednarka, za co obejrzeli czerwone kartki.
Goście starali się walczyć do końca, ale w dziewięciu niewiele mogli zdziałać. Najlepszą okazję do wyrównania mieli w ostatniej minucie: do dośrodkowania świetnie wyskoczył Joao Nunes i celnie uderzył głową, ale Putnocky był na posterunku.
Kilkanaście sekund później groźny strzał Kownackiego obronił Kuciak (najlepszy tego dnia piłkarz Lechii), a dobitkę Kostewycza zablokował obrońca.
Ostatecznie Lech pokonał Lechię 1:0. Wszyscy spodziewali się, że w hicie kolejki padnie sporo bramek, zamiast tego obejrzeliśmy mnóstwo kartek i ostrych wejść. Koniec końców liczy się zwycięstwo i fakt, że do liderującej tabeli Lotto Ekstraklasy Lechii Kolejorz traci już tylko 2 punkty.
Lech Poznań - Lechia Gdańsk 1:0
Lech: Matus Putnocky - Tomasz Kędziora, Jan Bednarek, Maciej Wilusz, Wołodymyr Kostewycz - Abdul Aziz Tetteh, Łukasz Trałka - Maciej Makuszewski, Radosław Majewski (Majewski 71"), Szymon Pawłowski (Gajos 75") - Marcin Robak (Kownacki 82")

Rezerwowi: Jasmin Burić, Lasse Nielsen, Darko Jevtić, Maciej Gajos, Mihai Radut, Dawid Kownacki, Marcin Wasielewski

Lechia: Dusan Kuciak - Grzegorz Wojtkowiak (Haraslin 82"), Rafał Janicki, Joao Nunes, Jakub Wawrzyniak, Ariel Borysiuk (Sławczew 83"), Milos Krasić, Sławomir Peszko, Rafał Wolski, Gino van Kessel (66, Paixao), Grzegorz Kuświk

Rezerwowi: Vanja Milinković-Savić, Simeon Sławczew, Sebastian Mila, Lukas Haraslin, Michał Chrapek, Flavio Paixao, Paweł Stolarski

Bramki: Majewski 70"

Kartki: Peszko 46", Milinković-Savić 46", Nielsen 46", Kędziora 46" (wszyscy żółte), Tetteh 55" (żółta), Wolski 55" (żółta), Trałka 57" (żółta), Kuświk 74" (żółta), Kuświk 76" (czerwona (za 2. żółtą)), Bednarek 76" (żółta), Peszko 77" (czerwona), Milinković-Savić 78" (czerwona), Janicki 90" (żółta)

Sędzia: Szymon Marciniak