Cofanie liczników będzie uznawane za przestępstwo?
Fałszowanie rzeczywistego przebiegu samochodu to w przypadku polskich handlarzy zwykła codzienność. Czy rząd w końcu ukróci ten proceder?
Rocznie do Polski trafia ok. 800 tysięcy używanych aut, a 80 proc. z nich ma cofnięty licznik - informuje "Rzeczpospolita". Teoretycznie pokrzywdzeni już teraz mają szansę dochodzenia swoich praw z art. 286 k.k. (świadome wprowadzanie w błąd co do faktycznego przebiegu), w praktyce handlarze wypierają się winy, twierdząc, że o "korektach" przebiegu nie mieli pojęcia, co praktycznie kończy sprawę.
Od 2014 roku przebieg samochodu rejestrowany jest podczas badania stanu technicznego pojazdu. To jednak nie jest skuteczne rozwiązanie: liczniki cofane są na długo przed nim.
W odpowiedzi na interpelację jednej z posłanek Platformy Obywatelskiej sprawą zajęło się ministerstwo sprawiedliwości. Resort zwrócił się do Związku Dealerów Samochodów oraz Polskiego Związku Motorowego o informację, czy stosowane w pojazdach technologie pozwalają określić kiedy nastąpiła zewnętrzna i nieuprawiona ingerencja w stan licznika, ze wskazaniem dokładnej daty i godziny. Po uzyskaniu tej wiedzy ministerstwo rozważy dalsze prace nad koncepcją projektu.
Najpopularniejsze komentarze