Pewne zwycięstwo na koniec sezonu. Lech Poznań - Ruch Chorzów 3:0

W ostatnim meczu sezonu 2015/16 piłkarskiej ekstraklasy Lech Poznań pokonał na INEA Stadionie Ruch Chorzów, odnosząc tym samym pierwsze zwycięstwo w rundzie finałowej. Bardzo dobrze spisał się młody Kamil Jóźwiak, który zanotował gola i asystę.

Na początku spotkania swoje zdenerwowanie słabymi wynikami zademonstrowali fani w Kotle, którzy przez pewien czas nie dopingowali i stali odwróceni plecami do boiska.
Oba zespoły starały się kreować akcje ofensywne, jednak brakowało im celności i zdecydowania. W końcu zaczęła się zarysowywać przewaga gospodarzy, co dało efekt w 25. minucie. Szymon Pawłowski podał na lewą stronę do Macieja Gajosa, ten zagrał płasko wzdłuż bramki, a Kamil Jóźwiak musiał tylko dołożyć nogę, dzięki czemu zdobył swojego debiutanckiego gola.
Do końca pierwszej połowy przy piłce częściej był Lech, a większość akcji napędzali skrzydłowi. Przy dośrodkowaniach brakowało jednak precyzji lub dobrze interweniowali stoperzy Ruchu.
Ostatnie słowo przed przerwą należało do gości. Po ładnej, zespołowej akcji Łukasz Moneta zagrał w pole karne do Marka Zieńczuka, ten precyzyjnie uderzył prawą nogą, ale Jasmin Burić nie dał się zaskoczyć.
Mniej więcej przez pierwszy kwadrans drugiej połowy na boisku działo się niewiele. Piłkarze w końcu wzięli się jednak do roboty. W 60. minucie Robert Gumny dobrze zagrał wzdłuż bramki, a Karolowi Linettemu zabrakło naprawdę niewiele, aby dojść do tego zagrania. Chwilę wcześniej w dobrej sytuacji powinien znaleźć się Dawid Kownacki, jednak źle przyjął piłkę i zmarnował te szansę. 19-latek był tego dnia kilkukrotnie wygwizdany przez część kibiców. Podobnie było w końcówce spotkania, kiedy zmieniał go Piotr Kurbiel.
W 64. minucie wspomniany napastnik rozegrał dobrą akcję z Marcinem Kamińskim, chyba niepotrzebne oddał partnerowi piłkę, a ten w sytuacji sam na sam nie trafił w bramkę.
Kamiński miał kolejną dobrą okazję. Z rzutu wolnego zagrywał Linetty, dobrze ustawiony obrońca doszedł do strzału głową, jednak posłał piłkę obok słupka.
Lech nie zamierzał forsować tempa, mimo to udało mu się zdobyć jeszcze dwie bramki. Najpierw Jóźwiak ładnie wyłożył piłkę Linettemu, a ten mierzonym strzałem z 16. metra pokonał Wojciecha Skabę. Kilkaset sekund później pięknym, prostopadłym podaniem popisał się Tamas Kadar, a sytuację sam na sam wykorzystał Gajos.
Ostatecznie Kolejorz triumfował 3:0. Kibiców i sztab szkoleniowy cieszyć mogą się przede wszystkim z postawy młodych zawodników.

Lech Poznań - Ruch Chorzów 3:0 (1:0)

Lech: Jasmin Burić (Kotorowski 77") - Robert Gumny, Paulus Arajuuri (Wilusz 86"), Marcin Kamiński, Tamas Kadar - Abdul Aziz Tetteh, Karol Linetty - Kamil Jóźwiak, Maciej Gajos, Szymon Pawłowski - Dawid Kownacki (Kurbiel 87")

Rezerwowi: Krzysztof Kotorowski, Dariusz Dudka, Kebba Ceesay, Maciej Wilusz, Piotr Kurbiel, Łukasz Trałka, Vladimir Volkov

Ruch: Wojciech Skaba - Martin Konczkowski, Rafał Grodzicki, Mateusz Cichocki, Marek Zieńczuk - Łukasz Surma, Artur Lenartowski (Podgórski 76") - Łukasz Hanzel, Patryk Lipski (Bargiel 57"), Łukasz Moneta - Mariusz Stępiński (Siedlik 82")

Rezerwowi: Kamil Lech, Marek Szyndrowski, Maciej Iwański, Przemysław Bargiel, Tomasz Podgórski, Michał Efir, Łukasz Siedlik

Bramki: Jóźwiak 26", Linetty 81", Gajos 85"

90
Koniec spotkania. Lech Poznań - Ruch Chorzów 3:0. Bramki: Jóźwiak, Linetty, Gajos
85
Świetne, prostopadłe podanie Kadara, Gajos w sytuacji sam na sam nie dał szans Skabie
85
3:0! Gajos!
82
Zmiana w Ruchu. Siedlik za Stępińskiego
81
Jóźwiak dobrze zagrał w okolice 16. metra, a Jóźwiak precyzyjnym strzałem nie dał szans Skabie
81
2:0! Linetty!
81
Zablokowana próba Kownackiego zza pola karnego
80
Na INEA Stadionie spotykają się najsłabsze zespoły grupy mistrzowskiej i to widać na boisku
68
Dobre zgranie na linię pola karnego, ale Stępiński był na spalonym. Ruch robi się coraz groźniejszy
67
Burić na raty, ale skutecznie interweniował przy dośrodkowaniu w jego pole karne
66
Bardzo dobrze w pojedynkach ze Stępińskim radzi sobie dzisiaj Robert Gumny
64
Co za okazja Kamińskiego! Ładna, dwójkowa akcja Kownackiego i Kamyka zakończona niecelnym strzałem tego drugiego. Powinno być 2:0
57
Dobra okazja Ruchu! Po wymianie kilku podań do strzału doszedł Surma, uderzył tuż obok słupka
56
Lech ewidentnie czeka na ruch ze strony Ruchu
55
Chodzi oczywiście o liczbę widzów na trybunach. Tymczasem Ruch w ataku pozycyjnym
54
Na stadionie zjawiło się - według danych klubu - 11 319. Prawdopodobnie część z nich ma pelerynki-niewidki
45
Koniec pierwszej połowy spotkania. Lech Poznań - Ruch Chorzów 1:0. Bramka: Jóźwiak
45
Świetna akcja gości, szybka wymiana podań, Moneta zagrał na 15. metr do Zieńczuka, bardzo dobra interwencja Buricia
44
Dośrodkowanie w pole karne Lecha i niecelny strzał Grodzickiego
44
Mocny strzał Hanzela z dystansu, Burić końcówkami palców wybił piłkę na rzut rożny
42
Świetnie gra Arajuuri, który świetnie powstrzymuje ataki gości
41
Szybka akcja Lecha, Pawłowski zagrywał z prawej strony, ale obrońcy zdołali zablokować piłkę
35
Dośrodkowanie Jóźwiaka w pole karne, interwencja obrońcy i jest rzut rożny dla Lecha
34
Tymczasem Legia prowadzi z Pogonią, a Piast przegrywa z Zagłębiem. To oznacza tytuł dla Legii
33
Uderzenie Kownackiego z linii pola karnego, dobra interwencja Skaby
32
Piłkarze Ruchu zapuścili się pod pole karne Lecha, ale wszystko skończyło się faulem na Gumnym