Pewnie wywalczone trzy punkty. Lech Poznań - Wisła Kraków 2:0

W 18. kolejce ekstraklasy Lech Poznań pokonał na INEA Stadionie Wisłę Kraków. Mistrz Polski zasłużenie wywalczy trzy punkty i jest już blisko awansu do czołowej ósemki.

W wyjściowym składzie mistrza Polski znaleźli się m.in. Darko Jevtić i Dawid Kownacki, którzy dawno nie wybiegali na boisko w podstawowej jedenastce. Poza kadrą znalazł się m.in. Kasper Hamalainen, a na ławce rezerwowych usiadł Maciej Gajos.
Początek spotkania to nieco chaotycznej gry z obu stron, dość szybko zarysowała się jednak optyczna przewaga Kolejorza. Szyki Białej Gwieździe pokrzyżowała z pewnością nieco kontuzja Pawła Brożka, który już w 9. minucie musiał opuścić boisko.
Próbkę swoich umiejętności lechici dali w 14. minucie. Po kilku szybkich podaniach piłka trafiła na prawą stronę pola karnego. Tam świetnie odnalazł się Jevtić i precyzyjnie zagrał wzdłuż bramki. Blisko przecięcia lotu futbolówki był Kownacki, wszystko skończyło się jednak jękiem zawodu na trybunach.
W 18. minucie piłkę w środku pola przejął Karol Linetty. Wychowanek Kolejorza mógł zagrywać do biegnącego lewą stroną Kownackiego, zdecydował się jednak na samotny rajd w pole karne, zakończony faulem Macieja Sadloka. Arbiter wskazał na "wapno", a lewego defensora Wisły odesłał do szatni. Okazji na bramkę z 11. metra nie zmarnował "Kownaś".
Prowadzenie wprowadziło sporo spokoju w poczynania lechitów, którzy długo i dokładnie rozgrywali poszczególne akcje, szukając odpowiedniego momentu na przyśpieszenie. Dwie dogodne okazje miał przy strzałach z bliskiej odległości Dariusz Dudka, jednak efektownymi paradami popisywał się Radosław Cierzniak.
Wisła starała się kąsać Lecha, w pierwszej połowie brakowało jej jednak argumentów w ataku. Goście dobrze wymieniali pomiędzy sobą piłkę, wszystko kończyło się jednak w okolicy 16. metra.
Do końca pierwszej połowy gospodarze mieli optyczną przewagę. Aktywny był Szymon Pawłowski, który dobrze współpracował z Kownackim, wielką ochotę do gry wykazywali Jevtić i Linetty. Efektu w postaci podwyższenia prowadzenia jednak nie było.

W drugiej połowie tempo nieco spadło. Wydawało się, że goście będą chcieli pokusić się o wyrównującą bramkę, jednak ich zapał szybko zgasł.

Mecz toczył się pod dyktando Kolejorza, choć gospodarze nie mieli zamiaru niepotrzebnie ryzykować. Sytuacji bramkowych było jak na lekarstwo, a największe zagrożenie stanowiły strzały z dystansu w wykonaniu Douglasa, który dwukrotnie zmusił Cierzniaka do sporego wysiłku. Gracze ofensywni byli natomiast zbyt statyczni, aby zagrozić defensywie Białej Gwiazdy.

W 77. minucie blisko szczęścia był Pawłowski, ale jego potężne uderzenie z linii po karnego zatrzymało się na poprzeczce.

Decydująca bramka padła w 86. minucie. Dariusz Formella mocno zagrał piłkę w pole bramkowe, a Pawłowskiemu pozostało wepchnąć ją do bramki.

Lech wygrał pewnie i zasłużenie. Gospodarze praktycznie od początku do końca kontrolowali przebieg spotkania i nie pozostawili rywalowi złudzeń. Dzięki kolejnym trzem punktom Kolejorz traci już tylko "oczko" do miejsca w czołowej ósemce.

Lech Poznań - Wisła Kraków 2:0 (1:0)

Lech Poznań: Jasmin Burić - Tomasz Kędziora, Paulus Arajuuri, Marcin Kamiński, Barry Douglas - Dariusz Dudka (Łukasz Trałka 76"), Abdul Aziz Tetteh - Darko Jevtić, Karol Linetty (Maciej Gajos 82"), Szymon Pawłowski - Dawid Kownacki (Formella 60")

Rezerwowi: Maciej Gostomski, Dariusz Formella, Maciej Gajos, David Holman, Krystian Sanocki, Łukasz Trałka, Tamas Kadar

Wisła Kraków: Radosław Cierzniak - Boban Jović, Arkadiusz Głowacki, Richard Guzmics, Maciej Sadlok - Łukasz Burliga (Tomasz Cywka 89"), Krzysztof Mączyński, Alan Uryga, Wilde-Donald Guerrier (Rafael Crivellaro 89")- Rafał Boguski - Paweł Brożek (Jankowski 9")

Rezerwowi: Michał Miśkiewicz, Maciej Jankowski, Tomasz Cywka, Konrad Handzlik, Kamil Kuczak, Jakub Bartosz, Rafael Crivellaro

Bramki: Kownacki 20" (rzut karny), Pawłowski 86"

90
Koniec spotkania. Lech Poznań - Wisła Kraków 2:0. Bramki: Kownacki (karny), Pawłowski
89
Podwójna zmiana w Wiśle. Cywka i Crivellaro za Guerriera i Burligę
87
Kolejna akcja Lecha i minimalnie niecelny strzał Formelli z ostrego kąta
86
Formella mocno zagrał piłkę na długi słupek (możliwe, że strzelał), tam odnalazł się Pawłowski który skierował ją do bramki
80
Błyskawiczna kontra Lecha, w dobrej sytuacji był Jevtić, ale stojąc oko w oko z Cierzniakiem uderzył lekko i wprost w jego ręce
74
Kapitalna okazja do kontry dla Lecha, ale Jevtić w sytuacji 2:1 podał wprost pod nogi rywala
73
Z boiska w ostatnich minutach wieje nudą
68
Potężne uderzenie Douglasa z dystansu sparował Cierzniak, dobitka Dudki z linii pola karnego bardzo niecelna
57
Głowacki kapitalnie powstrzymał Linettego we własnym polu karnym. Doświadczony stoper gra dziś niemal perfekcyjnie
56
13 279 widzów na INEA Stadionie
55
Lech długo rozgrywał piłkę, zakończyło się to prostą stratą, a kibice podsumowali to gwizdami
51
Starcie Linettego i Głowackiego w polu karnym Wisły, ten pierwszy upadł, ale faulu nie było
49
Duże zamieszanie w pole karnym Wisły ale żaden z lechitów nie zdołał oddać strzału
45
Koniec pierwszej połowy spotkania. Lech Poznań - Wisła Kraków 1:0. Bramka: Kownacki (karny)