Sprawiedliwy remis, Kolejorz wciąż z szansami. CF Os Belenenses - Lech Poznań 0:0

Po mało interesującym spotkaniu Lech Poznań zremisował bezbramkowo na wyjeździe z portugalskim CF Os Belenenses i wciąż zachowuje (choć już niewielkie) szanse na awans do fazy pucharowej Ligi Europy.

Trener Jan Urban zapowiadał, że ze względu na stosowany system rotacji nie wystawi w czwartek optymalnego składu i rzeczywiście tak zrobił. Kolejne szanse otrzymali Dariusz Formella i Deni Thomalla, którzy ostatnio nie zachwycali swoją postawą. Parę środkowych obrońców tworzyli Dariusz Dudka i Tamas Kadar.
Spotkanie od początku toczyło się w niezłym tempie, choć nieco brakowało klarownych sytuacji. Niezbyt pewnie w mecz wszedł Jasmin Burić. Bośniacki bramkarz najpierw nie zrozumiał się z Kadarem, a później Dudką, w obu przypadkach zdołał jednak naprawić te błędy.
W barwach Lecha aktywny był Gergo Lovrencics, do akcji ofensywnych często włączał się Barry Douglas, wszystko jednak kończyło się złymi dośrodkowaniami lub niezbyt precyzyjnymi strzałami. Uderzeń z większych odległości próbowali Dudka czy Thomalla, Ventura był jednak na posterunku.
Minuty mijały, a emocji było jak na lekarstwo. W 35. minucie arbiter uznał, że Dudka faulował w powietrznym pojedynku Tiago Caeiro. Wszystko działo się w polu karnym Lecha, więc piłkę na 11. metrze ustawił Tiago Silva. 22-letni Portugalczyk fatalnie jednak przestrzelił i wynik pozostał bez zmian.
W końcówce pierwszej połowy gospodarze mieli jeszcze dwie dobre okazje. Najpierw Douglas "sprezentował" Caeiro zagranie na 5. metr, jednak piłkarz gospodarzy wystraszył się atakującego piłkę wślizgiem Kadara i nie zdołał wepchnąć futbolówki do bramki. Kilkadziesiąt sekund później szczęścia z linii pola karnego póbował Silva i do sukcesu zabrakło mu kilku centymetrów.
Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem. Mistrzów Polski ten wynik nie satysfakcjonował, bo w równolegle toczonym spotkaniu Fiorentina prowadziła z FC Basel, co oznaczało eliminację zespołu Jana Urbana i Portugalczyków z dalszej fazy rozgrywek.
Mając to na uwadze oba zespoły starały się po zmianie stron przejąć inicjatywę. Zamiast celnych zagrań i efektownych strzałów kibice więcej oglądali jednak błędów i strat.
W 65. minucie trener Urban dał sygnał do ataku, wymieniając słabo dysponowanego Formellę na Szymona Pawłowskiego. Chwilę później, po bardzo szybkiej kontrze, skrzydłowy stanął oko w oko z Venturą i z pierwszej piłki uderzył równie mocno, co niecelnie.
Pawłowski jeszcze lepszą okazję miał w 76. minucie. Po dośrodkowaniu z prawej strony zwiódł w polu karnym obrońcę i mocno uderzył. Piłka odbiła się jeszcze od jednego z obrońców, myląc tym samym bramkarza, po czym uderzyła w słupek.
Lech złapał wiatr w żagle i gospodarze przez kilka dobrych minut mieli niewiele do powiedzenia. Widząc to również Ricardo Sa Pinto dokonał zmian w formacjach ofensywnych. Akcje Belensenes nadal rodziły się jednak w wielkich bólach.
W końcówce oba zespoły starały się przycisnąć, choć bez żadnego efektu. Ostatecznie mecz zakończył się podziałem punktów, który z przebiegu gry należy uznać za sprawiedliwy. Gospodarze nie wykorzystali rzutu karnego, goście w najlepszej sytuacji potrafili uderzyć jedynie w słupek.
Po pięciu kolejkach oba zespoły mają na swoim koncie 5 punktów. Pewne awansu FC Basel ma ich 10, a Fiorentina 7. Kolejorz musi zatem w ostatniej rundzie pokonać na INEA Stadionie Szwajcarów i liczyć, że Portugalczycy okażą się lepsi Włochów. W takiej sytuacji o końcowe kolejności zadecyduje stosunek bramek, obecnie korzystny dla Lecha (2:5 przy 2:7 Belenenses). W przypadku triumfu Kolejorza i remisu Fiorentiny, do fazy pucharowej awansuje reprezentant Serie A, mający przewagę w meczach bezpośrednich.
CF Os Belenenses - Lech Poznań 0:0 (0:0)
Lech: Jasmin Burić - Tomasz Kędziora, Dariusz Dudka, Tamas Kadar, Barry Douglas - Łukasz Trałka (Abdul Aziz Tetteh 46"), Karol Linetty - Gergo Lovrencics, Maciej Gajos, Dariusz Formella (Szymon Pawłowski 65") - Denis Thomalla (Kasper Hamalainen 74")
Rezerwowi: Krzysztof Kotorowski - Marcin Kamiński, Kebba Ceesay, Abdul Aziz Tetteh, Darko Jevtić, Szymon Pawłowski, Kasper Hamalainen
CF Os: Ventura - Tonel, Andre Geraldes, Filipe Ferreira, Goncalo Brandao, Ruben Pinto, Tiago Silva (Carols Martins 67"), Ricardo Dias, Tiago Caeiro (Luis Leal 77"), Kuca, Fabio Sturgeon (Dalcio 79")
Rezerwowi: Ribeiro - Joao Amorin, Goncalo Silva, Andre Sousa, Carlos Martins, Dalcio Gomes, Leal
Kartki: Dudka 36" (żółta), Linetty 59" (żółta), Dias 72" (żółta), Gomes 85" (żółta)
Sędzia: Arnold Hunter (Irlandia Północna).

89
W Bazylei nadal remis. Jeśli tak zakończą się oba mecze, w ostatniej kolejce Lech musi pokonać FC Basel i liczyć na porażkę Fiorentiny z Belenenses. Ważny będzie także bilans bramkowy
87
Kolejne dośrodkowanie z prawej strony w rękach Ventury. Wejście Pawłowskiego znacznie ożywiło grę Kolejorza
86
Nieudana próba zagrania w pole karne gospodarzy w wykonaniu Pawłowskiego
85
Kilka prób dośrodkowań w pole karne Kolejorza, obrona mistrza Polski jest jednak bardzo czujna
77
Znowu groźnie pod bramką gospodarzy! Kadar dobijał uderzenie Pawłowskiego, dobra interwencja Ventury, ponadto arbiter dopatrzył się spalonego
72
W Bazyeli Fiorentina nadal prowadzi 2:1. Taki układ wyników eliminuje Lecha z dalszej fazy
69
Tonel doszedł do dośrodkowania w polu karnym Lecha i uderzył głową, jednak bardzo niecelnie
67
Błyskawiczna kontra Lecha, Pawłowski w sytuacji sam na sam uderzył potężnie, ale nad bramką
66
Burić czujnie złapał piłkę po zagraniu z rzutu wolnego
65
Zmiana w Lechu. Pawłowski za Formellę. Słaby mecz młodego skrzydłowego
64
Świetnie zapowiadająca się akcja Lecha zatrzymana na linii pola karnego. Gościom brakuje zdecydowania
62
Pierwszy kwadrans drugiej połowy nie porwał widzów. Niezbyt wysoki poziom spotkania
59
Żółta kartka dla Linettego za faul w środku pola
54
Długa akcja Lecha zakończona niecelnym zagraniem w pole karne i interwencją Ventury
44
W odpowiedzi dobra piłka na wolne pole do Kucy, jednak arbiter dopatrzył się pozycji spalonej
44
Długa piłka na skrzydło do Douglasa, ale szkot nie opanował piłki i od bramki gospodarze
42
Potężne uderzenie Silvy zza linii pola karnego, piłka minęła słupek bramki Buricia o centymetry
41
Kolejna zmiana wyniku w Bazylei. Bramka dla gospodarzy i Fiorentina prowadzi 2:1
35
W razie remisu w Lizbonie i wygranej Włochów, pewni awansu będą już oni i FC Basel
34
W drugim spotkaniu tej grupy Fiorentina prowadzi z FC Basel, choć już gra w dziesiątkę
31
Bardzo zdeterminowani są lechici, walczą o każdą piłkę, skąd biorą się częste faule w środku pola
30
Lechici oddali jak do tej pory cztery strzały (dwa celne), gospodarze ani jednego