Lech pokonał FC Honka Espoo 2:1

Lech Poznań wygrał spotkanie rewanżowe II rundy kwalifikacji Ligi Europejskiej z FC Honka Espoo 2:1 po bramkach Łukasza Teodorczyka i Tomasza Kędziory. Kolejnym rywalem podopiecznych Mariusza Rumaka będzie Żalgiris Wilno.

Poznaniacy zgodnie z przedmeczowymi zapowiedziami trenera Mariusza Rumaka chcieli szybko zdobyć bramkę. Już w 3. minucie na listę strzelców mógł wpisać się Łukasz Trałka, ale jego strzał z dystansu na raty bronił Walter Viitala. Dobić piłkę próbował jeszcze Vojo Ubiparip, ale faulował bramkarza i otrzymał żółtą kartkę. Chwilę później Szymon Pawłowski znakomicie podał do Łukasza Teodorczyka, który wygrał pojedynek sam na sam z bramkarzem.

Radość w szeregach Lecha nie trwała zbyt długo, gdyż goście szybko wyrównali. Roni Porokara podał w polu karnym do Tima Vayrynena, który zagrał wzdłuż bramki, a Jussi Vasara pokonał Jasmina Buricia. Strata bramki wyraźnie podrażniła poznaniaków, którzy chcieli zdobyć kolejnego gola. Szczególnie aktywni byli Szymon Pawłowski, Vojo Ubiparip i Łukasz Trałka, ale brakowało im szczęścia. Dodatkowo ataki Lecha osłabiał Mateusz Możdżeń, z którym fińscy obrońcy radzili sobie w każdej sytuacji.

Dopiero w 40. minucie Szymon Pawłowski dośrodkował z rzutu rożnego na głowę Tomasza Kędziory, który pewnym uderzeniem wyprowadził Lecha na prowadzenie. Jeszcze przed przerwą mogło być 3:1, ale w ostatniej chwili Viitala obronił lob Ubiparipa.

Po zmianie stron Kolejorz jeszcze bardziej dominował na boisku, ale raził nieskutecznością i złymi rozwiązaniami pod bramką rywali. Najbliżej zdobycia gola był Ubiparip, ale piłka po jego uderzeniu zatrzymała się na słupku. Ostatecznie Lech zwyciężył z FC Honka Espoo 2:1 i awansował do III rundy kwalifikacji Ligi Europejskiej, w której zmierzy się z Żalgirisem Wilno. Pierwszy mecz już 1 sierpnia na Litwie, a rewanż tydzień później na INEA Stadionie w Poznaniu.

- Pierwsza połowa zdecydowanie lepsza od drugiej, ale przez cały czas kontrolowaliśmy sytuację na boisku. Stwarzaliśmy sobie sporo okazji bramkowych, w odróżnieniu od rywala. Szkoda, że nie potrafiliśmy zamienić ich na gole. Cieszy gra zawodników powracających do gry po kontuzjach. Odnieśliśmy ważne zwycięstwo przed własną publicznością i teraz będziemy pracować nad kolejnymi - mówił po spotkaniu trener Lecha Poznań, Mariusz Rumak.

Lech Poznań - FC Honka Espoo 2:1 (2:1)
Bramka:
Łukasz Teodorczyk (6. minuta, asysta Szymon Pawłowski), Tomasz Kędziora (40. minuta, asysta Szymon Pawłowski) - Jussi Vasara (8. minuta)
Żółte kartki:
Vojo Ubiparip - Gideon Baah
Sędzia: Eitan Shmuelevich (Izrael)
Widzów: ok. 15 tys.

Lech: Jasmin Burić - Mateusz Możdżeń, Hubert Wołąkiewicz, Marcin Kamiński, Tomasz Kędziora - Łukasz Trałka (61. Kamil Drygas), Szymon Drewniak - Szymon Pawłowski (61. Gergo Lovrencsics), Kasper Hamalainen (71. Bartosz Ślusarski), Vojo Ubiparip - Łukasz Teodorczyk

Honka:
Walter Viitala - Sampo Koskinen, Abdoulaye Meite, Gideon Baah, Henri Aalto - Moshtagh Yaghoubi, Ruben Palazuelos - Roni Porokara (64. Kevin Mombilo), Jussi Vasara (77. Ilari Aijala), Antti Makijarvi - Tim Vayrynen (69. Kastriot Kastrati)

================================================================================

Bezpośrednio przed i po każdym spotkaniu Lecha Poznań na INEA Stadionie na antenie telewizji WTK można zobaczyć magazyn STUDIO BUŁGARSKA, w którym m.in. analizy, goście, podsumowanie tego, co wydarzyło się na boisku oraz transmisja konferencji prasowych trenerów. Wszystko transmitowane bezpośrednio ze Stadionu Miejskiego przy ul. Bułgarskiej, a prowadzący to: Mateusz Kuźniewski i Robert Lipiński. Magazyn można zobaczyć na platformie WTKPLAY.PL (wystarczy kliknąć).