Nowy sezon wyścigów na Torze Poznań otwarty

Pierwsze rundy Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Volkswagen Castrol Cup, Pucharu Porsche GT3 CCCE oraz Wyścigowego Pucharu Polski otworzyły w miniony weekend na Torze Poznań nowy sezon.

Dwa wyścigi rozegrali kierowcy walczący w Volkswagen Castrol Cup. Pierwszym liderem cyklu został Mateusz Lisowski, który wykorzystał pole position prowadząc od startu do mety w pierwszym wyścigu. Jakub Litwin przebił się z czwartej pozycji na drugie miejsce. Na najniższym stopniu podium stanął najlepszy zagraniczny zawodnik otwarcia sezonu - Litwin Robertas Kupcikas. Najlepsza z pań Klaudia Podkalicka zajęła 15. miejsce. Natomiast 18-letni Jan Kisiel wygrał drugi wyścig i został wiceliderem punktacji generalnej VW Castrol Cup po pierwszej rundzie. Prowadzenie w serii objął Jakub Litwin, ponownie drugi na mecie. Trzeci był Sebastian Ramirez, pochodzący z Barcelony, czterokrotny kartingowy mistrz Meksyku.

W drugim wyścigu czołowa ósemka startowała w odwróconej kolejności. Na mecie Kisiela i Litwina dzieliło niespełna 0,7 sekundy. Mateusz Lisowski zderzył się na drugim zakręcie z Michałem Słomianem i Robertasem Kupcikasem. Odpadli również Mateusz Tyszkiewicz i Adam Rzepecki. Na 11. miejscu finiszowała Klaudia Podkalicka, a trzynasty był Jerzy Dudek w VIP-owskim Golfie.

W pierwszym wyścigu Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe zwyciężył Stefan Biliński (Automobilklub Wielkopolski). Biliński wygrał z sporą przewagą. Następne miejsca zajęli uczestnicy Carrera Cup Deutschland - Dominic Jost i Fabien Thuner. Ale do klasyfikacji generalnej rywalizacji obaj nie punktowali. Tutaj drugie miejsce zajął Christopher Ramirez, który stracił do Bilińskiego 22,787 sek., a trzeci był Andrzej Lewandowski (Automobilklub Wielkopolski) ze stratą 23,088 sek. Drugi, niedzielny wyścig wygrał Szwajcar Thuner, a drugi na finiszu Ramirez, objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Trzeci ponownie był Andrzej Lewandowski, który w klasyfikacji sezonu jest drugi i traci do Ramireza 8 pkt. Sobotni zwycięzca Biliński miał kłopoty z autem i nie ukończył wyścigu.

Natomiast d Grand Prix Polski w pierwszym wyścigu najlepszy był Jarosław Budzyński (Automobilklub Rzeszowski - Porsche 911), który wyprzedził Piotra Krawczyka (Automobilklub Polski - Mercedes SLS) oraz Bartosza Palusko (Automobilklub Wielkopolski - BMW). Po niedzielnym wyścigu liderem klasyfikacji jest Krawczyk przed Palusko. Budzyńskiego tego dnia zabrakło na starcie.

Ponad 70 zawodników wystartowało w Wyścigowym Pucharze Polski w dziewięciu klasach. Po dwóch wyścigach liderami w poszczególnych klasach są: 1A - Karol Wyka (Automobilklub Rzemieślnik - wygrał dwa razy), 1N - Mikołaj Jóźwiak (Automobilklub Wielkopolski - dwa razy pierwszy), 2 - Maciej Roch Pietrzak (Automobilklub Wielkopolski), 3 - Jakub Wyszomirski (Automobilklub Rzemieślnik), 4 - Bartosz Palusko (Automobilklub Wielkopolski), 5 - Kamil Urbaczewski (Automobilklub Bydgoski), 6 - Łukasz Rawecki (Automobilklub Wielkopolski), 7 - Andrzej Moskalik (Automobilklub Wielkopolski). Klasa 8 w WPP to rywalizacja popularnych maluchów. Tutaj liderują w 8-1: Konrad Tadla (Automobilklub Wielkopolski), a w 8-2: Jarosław Hercog (Automobilklub Częstochowski). Warto dodać, że w klasie 5 rywalizują kierowcy BMW IS, którzy zorganizowali w ramach WPP Puchar BMW IS.

Następne wyścigi samochodowe na Torze Poznań odbędą się w dniach 21-23 czerwca 2013 roku.