Zobacz gola Mateusza Możdżenia na pożegnanie z Ligą Europy

Lech Poznań wygrał spotkanie rewanżowe III rundy Ligi Europejskiej z AIK Solna 1:0 (0:0) po bramce Mateusza Możdżenia, ale odpada z rozgrywek. Mecz zobaczyło 13 tys. osób.

Lech Poznań musiał zdobyć w czwartkowy wieczór trzy bramki, aby doprowadzić do dogrywki lub cztery, jeśli myślał o awansie do kolejnej fazy Ligi Europejskiej. Trener Mariusz Rumak zapowiadał, że jego zespół jest wstanie strzelić AIK Solna tyle bramek i awansuje.

Już przed rozpoczęciem spotkania poważnie zaskoczył rywala i poznańskich kibiców, gdyż zamiast napastników w wyjściowej jedenastce pojawiło się sześciu pomocników i Kebba Ceesay. Gambijski prawy obrońca już od pierwszych minut był bardzo aktywny, a w 15. minucie Lech był bardzo blisko wyjścia na prowadzenie. Ivan Turina wybroni strzał Gergo Lovrencsicsa i dobitkę Mateusza Możdżenia. Po tej akcji gra poznaniaków zaczynała wyglądać lepiej, a swoje okazje marnowali Szymon Drewniak, Mateusz Możdżeń i Gergo Lovrencsics. Najwięcej pochwał zebrał Możdżeń, którego strzały sprawiały Turnie wiele problemów.

Po zmianie stron podopieczni Mariusza Rumaka nadal atakowali bramkę rywali, ale potwierdziły się słowa trenera AIK Solna Andreasa Alma, który mówił przed meczem o przewadze jego obrońcami nad linią ataku Kolejorza. Jednak w 72. minucie nadzieje na awans odżyły. Mateusz Możdżeń popisał się pięknym uderzeniem z 25 metrów i będący w wysokiej formie Turina musiał wyjąć piłkę z siatki.

Poznaniacy po zdobyciu gola mieli jeszcze dużo czasu, aby doprowadzić do dogrywki. Niestety wprowadzeni na boisko Vojo Ubiparip i Bartosz Bereszyński nie przybliżyli Lecha do awansu, a strzał Rafała Murawskiego w 82. minucie minimalnie minął bramkę AIK Solna. Niestety więcej bramek odpadło i Lech Poznań odpadł z Ligi Europejskiej, gdyż wysoko uległ na wyjeździe.

Lech Poznań - AIK Solna 1:0 (0:0)
Bramka: Mateusz Możdżeń (72. minuta)
Żółta kartka: Robert Ahman-Persson, Ivan Turina - Vojo Ubiparip
Sędzia: Libor Kovarik (Czechy)
Widzów: 16000

Lech: Jasmin Burić - Kebba Ceesay, Hubert Wołąkiewicz, Manuel Arboleda, Luis Henriquez - Rafał Murawski, Łukasz Trałka (60. Vojo Ubiparip), Szymon Drewniak - Mateusz Możdżeń, Gergo Lovrencsics (85. Jakub Wilk), Aleksandar Tonev (60. Bartosz Bereszyński)

AIK: Ivan Turina - Martin Lorentzon, Per Karlsson, Niklas Backman, Nils-Erik Johansson - Lalawele Atakora, Robert Ahman-Persson, Helgi Danielsson, Martin Mutumba (81. Daniel Tjernstrom) - Celso Borges - Viktor Lundberg (73. Kwame Karikari)