Zobacz jak AIK rozgromił Lecha 3:0

AIK Solna wygrał na Råsundastadion pierwsze spotkanie III rundy kwalifikacji Ligi Europejskiej z Lechem Poznań 3:0. Sędzia został zmuszony przerwać mecz po niewłaściwym zachowaniu kibiców Kolejorza.

Podopieczni Mariusza Rumaka przez godzinę potrafili odpierać ataki piłkarzy szwedzkiego AIK Solna, ale po błędzie Manuela Arboledy w 60. minucie oglądaliśmy już tylko heroiczne próby oddalenia od siebie kompromitującej porażki. Szwedzi po zdobyciu gola zaczęli grać jeszcze lepiej i jak doświadczony bokser zadali jeszcze dwa ciosy, po których podopieczni Mariusza Rumaka nie potrafili zdobyć nawet honorowej bramki.

W 78. minucie piłkarze AIK Solna wręcz rozklepali defensywę Lecha Poznań, a Celso Borges spokojnie wbiegł w pole karne i z kilku metrów pewnym płaskim uderzeniem pokonał Jasmina Buricia. Dziesięć minut później stwarzający przez cały mecz zagrożenie Martin Mutumba idealnie zagrał do Viktora Lundberg, który mając w polu karnym dużo miejsce trafił piłką pod poprzeczkę.

Lechici przez większą część spotkania nie potrafili nawet spokojnie wyprowadzić piłkę ze swojej połowy. Okazję na zdobycie bramki mieli tylko w pierwszej połowie, ale strzały podopiecznych Mariusza Rumaka skutecznie blokowali obrońcy lub zatrzymywał były bramkarz Lech Ivan Turina. Spotkanie rewanżowe w czwartek, 9 sierpnia o godz. 20.00 na Stadionie Miejskim przy ul. Bułgarskiej.

- Z wielu powodów było to dla nas bardzo trudne spotkanie. Przede wszystkim AIK zagrał bardzo dobrze. O wyniku końcowym najczęściej decydują małe detale. Nam dzisiaj nawarstwiło się to wszystko, co nas ostatnio spotykało. Długie podróże, nieprzespana noc i to wszystko spowodowało taki wynik. To jest jednak dopiero pierwsza połowa. My mamy swoją dumę, ambicję i na pewno powalczymy w rewanżu - powiedział po meczu z AIK Solna, trener Lecha Poznań Mariusz Rumak.

AIK Solna - Lech Poznań 3:0 (0:0)
Bramka: Martin Lorentzon (60. minuta), Celso Borges (78. minuta), Viktor Lundberg (86. minuta)
Żółta kartka: Ahman Persson, Danielsson - Mateusz Możdżeń, Luis Henriquez, Gergo Lovrencsics
Sędzia: Marco Fritz (Niemcy)
Widzów: 10636 (w tym 420 kiboli Lecha)

AIK: Ivan Turina - Martin Lorentzon, Per Karlsson, Niklas Backmann, Nils-Erik Johansson - Daniel Gustavsson (79. Lalawele Atakore), Robert Ahman Persson (79. Helgi Danielsson), Daniel Tjernstrom, Martin Mutumba - Celso Borges, Viktor Lundberg.

Lech: Jasmin Burić - Hubert Wołąkiewicz (83. Szymon Drewniak), Marcin Kamiński, Manuel Arboleda, Luis Henriquez - Mateusz Możdżeń (72. Vojo Ubiparip), Rafał Murawski, Łukasz Trałka, Aleksandar Tonev (85. Bartosz Bereszyński) - Gergo Lovrencsics, Bartosz Ślusarski.