Reklama
Reklama

Zobacz jak prezentuje się panorama Poznania z Kopca Wolności

fot. Maciej Kopiński

Chętni mogli dziś wejść na Kopiec Wolności przy Jeziorze Maltańskim.

Przez lata kopiec nie był użytkowany, ale jak już wielokrotnie informowaliśmy miasto postanowiło go zmodernizować z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Przeprowadzono między innymi remont drogi wejściowej po stronie zachodniej oraz platformy po stronie północnej. Na szczycie kopca pojawił się maszt flagowy, a na kopcu zamontowano oświetlenie. A przed wejściem na Kopiec pojawiła się też tablica informująca o jego historii. Kopiec będzie używany tylko w trakcie najważniejszych uroczystości i rocznic. Badania wykazały, że grunt w obrębie Kopca nie jest stabilny dlatego ze względów bezpieczeństwa, będą mogły na niego wchodzić jedynie małe grupy osób, i to jedynie z okazji uroczystości patriotycznych.

Poznaniacy mogą wejść na Kopiec Wolności przez cały trwający weekend. Jutro zwiedzanie będzie również możliwe w godzinach 12:00 - 16:00. Przypomnijmy.

Kopiec Wolności, który znajduje się w pobliżu Jeziora Maltańskiego miał upamiętniać zwycięskie Powstanie Wielkopolskie i fakt przyłączenia naszego regionu do niepodległej Polski. Został usypany w w 1922 roku (budowę rozpoczęto trzy lata wcześniej). Kopiec miał blisko 100 metrów wysokości. Budowę sfinansowano z cegiełek, a prace budowlane wykonywali mieszkańcy Poznania, przychodząc popołudniami i usypując kopiec. Został rozebrany w czasie niemieckiej okupacji. Gdy pod koniec lat 80-tych zdecydowano się pogłębić Jezioro Maltańskie - ziemię z dna umieszczano w miejscu dawnego kopca. Wówczas nie mówiono oficjalnie o jego odbudowie, a o utworzeniu tu między innymi stoku narciarskiego

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
22.77 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro