Reklama

W Poznaniu zbudują najnowocześniejszy w Polsce teatr. Umowa na projekt została podpisana

fot. UMP
fot. UMP

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu wzniesiona zostanie na działce u zbiegu ul. Św. Marcin i Skośnej, w sąsiedztwie Akademii Muzycznej.

Po tym jak Miasto Poznań ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej zgłosiły się do niego 44 firmy i pracownie architektoniczne. Do finału przeszło 6 z nich. W maju poznaliśmy zwycięzcę - najlepszy budynek zaprojektowało Atelier Loegler Architekci. Dziś podpisana została umowa ze zwycięzcą konkursu na projekt nowej siedziby . Podpisujemy umowę na projektowanie najlepszej siedziby dla najlepszego teatru muzycznego w Polsce. W wynajmowanym obecnie budynku już się nie mieściliśmy. Sztuki i spektakle, które wystawia poznański Teatr Muzyczny cieszą się ogromną i nieustającą popularnością. Cały czas jest stuprocentowa frekwencja. Dzisiaj podpisujemy umowę na projekt, żeby w przyszłości zacząć budowę na ul. Skośnej i wybudować nowy Teatr Muzyczny - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Emocjonalne przeżycia, jakie towarzyszyły powstawaniu tego projektu, to duża przygoda i niezapomniane wspomnienia, które zapamiętam do końca życia. Miejsce, powstania teatru jest wyjątkowe, ma swoją magię opisaną kontekstem, które tworzy Akademia Muzyczna i sąsiedztwo Uniwersytetu. - wyjaśnia Romuald Loegler, prezes spółki Atelier Loegler Architekci. Cieszyłem, że udało nam się wygrać ten konkurs i zaproponować coś, co może być wyjątkową afirmacją kultury muzycznej nie tylko Poznania, ale Polski. Muzyka łagodzi obyczaje, dlatego życzę sobie i wszystkim, żeby etap powstawania jak najszybciej się zrealizował - dodaje.

Nowy teatr ma mieć 1,2 tys. miejsc na głównej widowni. Do tego 300 miejsc na widowni kameralnej i dodatkową przestrzeń na ok. 150-200 osób. Zwycięzca konkursu wykona teraz kompletną dokumentację projektową w oparciu o koncepcję architektoniczną. W lipcu przyszłego roku ma być gotowy projekt budowlany, a na początku 2021 - projekt wykonawczy z pozwoleniem na budowę.

Projekt, który mamy do zrealizowania jest bardzo ambitny. Miejsce jest wymagające. W lipcu przyszłego roku chcemy mieć gotowy projekt wstępny, a z końcem 2020 lub na początku 2021 roku - mieć ostateczne pozwolenie na budowę i przystąpić do zasadniczych prac. - zaznacza Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. Rola spółki PIM w tym przedsięwzięciu jest wyjątkowo specyficzna. Procedura konkursowa prowadzona była przez Urząd Miasta, w związku z czym umowa musi być również podpisana przez Miasto i dopiero po tym to zadanie może zostać powierzone spółce. Zarówno projektowanie, wykonawstwo i doprowadzenie do finału w postaci pierwszej premiery w nowej siedzibie, będzie realizowany wspólnie ze zwycięzcą konkursu. Umowa, która dzisiaj jest podpisywana, przewiduje również nadzór autorski- dodaje.

Wykonawca dostarczy m.in. projekt dróg i placów, architektury budynku wraz z aranżacją wnętrz i konstrukcji budynku. Zajmie się też sprawami ważnymi z punktu widzenia przeznaczenia budynku, jak projektem akustyki wnętrz, ochroną przed hałasem i drganiami otoczenia i oświetlenia scenicznego. Kompleksowe będzie również przedstawione zagospodarowanie terenu, nawierzchni, elementów małej architektury, zieleni oraz iluminacji pod kątem wpisania w kontekst historyczny i przestrzenny. Prace będą też konsultowane z pełnomocnikiem prezydenta Miasta Poznania ds. Osób z Niepełnosprawnościami, m.in. w celu stworzenia czytelniejszej i krótszej drogi osoby z niepełnosprawnością z widowni na scenę - tłumaczą miejscy urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro