Reklama
Reklama

Trąby powietrzne w Wielkopolsce: grozi nam klimatyczny Armagedon?

Trąba lądowa w rejonie Odolanowa z 10 maja | fot. Łukasz

Tylko na przełomie kwietnia i maja w Wielkopolsce dwa razy odnotowano ekstremalne zjawiska pogodowe w postaci trąb lądowych i powietrznych.

29 kwietnia w Zielonej Łące pod Pleszewem, a 10 maja w rejonie Odolanowa odnotowano trąby powietrzne. Pierwsza spowodowała spore straty w postaci m.in. pozrywanych dachów budynków czy powalonych drzew. Druga na szczęście "tylko" groźnie wyglądała. Była to trąba lądowa, słabsza od powietrznej.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Dołącz do naszej Drużyny.
REKLAMA


- Te zjawiska oczywiście istniały w przeszłości, ale zdarzały się rzadko. A teraz zdarzają się coraz częściej - mówi prof. Janusz Olejnik, klimatolog z poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Jego zdaniem powodem są bardzo szybkie zmiany klimatu spowodowane szkodliwą działalnością człowieka. - Jeśli nic nie zrobimy jako ludzkość, to za 50 lat to będzie codzienność. A gdybyśmy poszli jeszcze dalej, do końca tego wieku, to ja to widzę bardzo czarno. Armagedon - dodaje.

- Czekają nas przede wszystkim ekstremalne zjawiska pogodowe - zapowiada prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z UP w Poznaniu. - To silne, nawalne deszcze, silne podmuchy wiatru, długie okresy z występującą wysoką temperaturą - wymienia. Zahamować zmiany da się tylko w przypadku ograniczenia szkodliwej działalności człowieka związanej z emisją gazów cieplarnianych. W Polsce do 2030 roku ma się na przykład zmniejszyć zużycie węgla, ale zdaniem profesora Olejnika, to da niewiele. - Załóżmy, że to się uda. Koszty dla ludzi będą nieprawdopodobne, a świat zmniejszy emisję o 0,5 czy 0,7 %. W skali globalnej to nic nie zmieni - mówi.

W naszym regionie już w weekend występować mają burze. Do czwartku towarzyszyć nam będzie deszcz, ale po chłodnych dniach zacznie się robić cieplej. W niedzielę ma być nawet około 25 stopni Celsjusza. Wyładowania atmosferyczne połączone z opadami deszczu są prognozowane w Wielkopolsce od piątku do co najmniej poniedziałku.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wraca lato! Od środy w Poznaniu ponownie zacznie robić się cieplej
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
6.35 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro