Reklama
Reklama

Politechnika Poznańska - sto lat doświadczenia w nauce i edukacji

Początki wyższego szkolnictwa technicznego w Poznaniu sięgają 1919 roku, kiedy to Naczelna Rada Ludowa powołała Państwową Wyższą Szkołę Budowy Maszyn. W 1921 roku w "Wiadomościach Technicznych" ukazał się "Memoriał w sprawie założenia politechniki w Poznaniu" zawierający uzasadnienie powołania takiej uczelni. Jednak musiało minąć wiele lat, żeby marzenia o Politechnice w Poznaniu mogły się spełnić. Stało się to dopiero w 1955 roku.

Dzisiaj Uczelnia słynie z wysokiego poziomu nauczania, przyjaznej atmosfery, a także możliwości realizowania naukowych i pozanaukowych zainteresowań przez studentów w licznych kołach naukowych i organizacjach studenckich. W ostatnich ośmiu latach Politechnika Poznańska znalazła się w gronie trzech najbardziej obleganych uczelni w Polsce.

Politechnika kształci 16 tysięcy studentów na dziesięciu wydziałach, prowadzących łącznie ponad 30 kierunków studiów. O ich wykształcenie dba ponad 1300 nauczycieli akademickich. Oferta dydaktyczna uczelni jest bogata i dostosowana do wymogów stawianych przez pracodawców w kraju i za granicą.

Studenci Politechniki Poznańskiej z powodzeniem startują w międzynarodowych konkursach dla młodych inżynierów i konstruktorów oraz zawodach sportowych rangi od regionalnej do międzynarodowej.

W 2018 roku uczelnia realizowała 181 projektów naukowo-badawczych. Rocznie dorobek pracowników Politechniki Poznańskiej powiększa się o ponad 2 tys. pozycji: artykułów, monografii, podręczników oraz innych publikacji.

Uczelnia może pochwalić się aż trzema laureatami nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej zwanej "polskim Noblem", a jej naukowcy znajdują się we władzach Polskiej Akademii Nauk oraz licznych międzynarodowych towarzystw naukowych.

Politechnika Poznańska jest partnerem uczelni europejskich i światowych pod względem jakości kształcenia oraz poziomu badań naukowych. Od kilku lat konsekwentnie realizuje strategię umiędzynarodowienia uczelni. Aktualnie posiada ponad 400 aktywnych umów bilateralnych w programie Erasmus+, które umożliwiają wyjazd za granicę ponad tysiącu studentom i kilkuset pracownikom oraz ponad 150 aktywnych umów z ośrodkami zagranicznymi z całego świata, obejmujących wspólne badania naukowe oraz wymianę studentów i pracowników uczelni.

Politechnika Poznańska stale się rozwija i buduje wizerunek uczelni solidnej i trwałej. Jednocześnie cały czas podejmuje wyzwania i jest otwarta na nadchodzące zmiany, umacniając potencjał naukowy, doskonaląc ofertę dydaktyczną i podejmując kolejne inwestycje. Politechnika Poznańska liczy się w Polsce i na świecie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

55 stopni na termometrze w słońcu, 38 w cieniu: "na dworze nie da się już przebywać"
26℃
18℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
5.66g/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro