Reklama
Reklama

Wielkopolscy policjanci będą testować nowy radiowóz. Praetorian w poniedziałek wyjedzie na ulice

fot. Policja
fot. Policja

Samochód dotarł już do Poznania, przeszedł badania techniczne i podpisana została umowa użyczenia. Pojazd dostał też już swój numer boczny (007).

Nietypowy pojazd może służyć funkcjonariuszom do różnych celów. Policjanci będą mogli jeździć nim zarówno na standardowe patrole, czy do zabezpieczania imprez masowych takich jak mecze piłkarskie. Prototyp pojazdu stworzony został w ramach projektu badawczo-rozwojowego, przez konsorcjum trzech partnerów: Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Koordynator), Spółki Celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (Partner Naukowy) i Domu Samochodowego GERMAZ (Partner Przemysłowy). Celem projektu było stworzenie pojazdu jak najlepiej dopasowanego do potrzeb Policji, z wnikliwym uwzględnieniem opinii i oczekiwań funkcjonariuszy.

Właśnie po konsultacjach z policjantami prezentowany pojazd został stworzony. Teraz samochód będzie testowany przez funkcjonariuszy, którzy na bieżąco będą mogli wysyłać swoje uwagi do konstruktorów. W zależności od potrzeb do samochodu mogą być dodawane kolejne elementy, takie komputery czy drukarki.

W toku prac stworzonych zostało ponad 20 autorskich rozwiązań, zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz pojazdu. Istotą prac nad pojazdem było zapewnienie jego wielofunkcyjności, którą osiągnięto dzięki pełnej konfigurowalności wnętrza. W wersji patrolowej pojazdem porusza się min. 2 funkcjonariuszy, w drugiej strefie stolik i fotele ustawione są tak, by zapewnić jak największą wygodę osobom, z którymi prowadzone są czynności, w trzeciej strefie zainstalowana jest klatka pozwalająca na przewóz zatrzymanego. W wersji wypadowej (przewożącej pododdział Policji np. na mecz czy koncert) ten sam pojazd mieści aż 8 funkcjonariuszy z pełnym wyposażeniem - w drugiej strefie znajduje się 6 foteli z centralnie ustawionym stolikiem, w trzeciej strefie zamiast klatki zainstalowany jest stelaż, mieszczący zestawy i tarcze ochronne. Dla wygody funkcjonariuszy, pod każdym fotelem znajduje się pojemnik na kask oraz rzeczy osobiste, a na ścianach pojazdu zainstalowano liczne gniazda prądowe do ładowania urządzeń przenośnych - tłumaczy dr inż. Jakub Jasiczak - Prezes Spółki Celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Wyróżnikiem pojazdu jest też pas przedni - dedykowane orurowanie umożliwia przepchnięcie innego pojazdu, gdy zajdzie taka konieczność - dodaje.

W założeniu twórców, pojazd - poprzez sposób zaprojektowania wnętrza - zapewniać ma funkcjonariuszom duży komfort, nawet podczas wielogodzinnej służby. Dla Policji oznaczać ma z kolei oszczędności, gdyż jeden pojazd wykorzystywany może być do wielu zadań. Opracowane dwa warianty wnętrza nie wykorzystują pełnego potencjału, jaki daje modułowość i konfigurowalność wnętrza - tłumaczy Dominika Pupkowska-Bral z biura prasowego wielkopolskie policji.

W poniedziałek nowy radiowóz ruszy do pracy w terenie - pierwsza faza testów trwać będzie miesiąc i obejmie 4 jednostki. Testy pozwolą na ocenę skuteczności wypracowanych rozwiązań oraz na wprowadzenie udoskonaleń.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
25.41 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro