Coraz więcej rodziców w Poznaniu nie szczepi swoich dzieci

W ubiegłym roku na terenie powiatu poznańskiego nie zaszczepiono prawie 3000 dzieci.

Problem jest coraz większy. - Odkąd zaczęliśmy rejestrować rodziców uchylających się od szczepień, w ubiegłym roku o 30% w porównaniu do 2016 roku wzrosła liczba rodziców i prawnych opiekunów, którzy nie szczepią swoich dzieci - mówi Cyryla Staszewska z poznańskiego sanepidu. - W 2017 mieliśmy 2811 dzieci, które nie zostały zaszczepione. Początek jest już w szpitalu. Zanim ciężarna urodzi dziecko, przedstawia personelowi medycznemu pismo, w którym nie wyraża zgody na szczepienie malucha - dodaje.

Choć sanepid wzywa rodziców do szczepienia dzieci i ich upomina, są sytuacje, gdy to nie pomaga. - Wtedy wystawiane są tytuły wykonawcze, a dalsze postępowanie egzekucyjne zależy od wojewody wielkopolskiego - kończy Staszewska. Rodzice muszą się liczyć z karami finansowymi.

W Polsce obowiązkowe są szczepienia m.in. przeciwko gruźlicy, tężcowi czy odrze. Zdaniem przeciwników szczepień, powodują one wiele powikłań i nie powinny być stosowane. Zupełnie inne zdanie na ten temat mają lekarze. Przypominają, że właśnie dzięki szczepionkom udało się wyeliminować wiele chorób, które lata temu powodowały ogromne spustoszenie w populacji.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro