Reklama
Reklama

Pikieta przed pałacem arcybiskupa przeciwko eksmisji lokatorów z kościelnej kamienicy

fot. Jacek Molski
fot. Jacek Molski

W sobotę o godzinie 12:30 pod kurią przy ulicy Ostrów Tumski 2 odbyła się pikieta Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów w obronie lokatorów z ulicy Zielonej, którym grozi eksmisja z kamienicy należącej do Archidiecezji Poznańskiej.

O sprawie jako pierwsza poinformowała poznańska "Gazeta Wyborcza". Przypomnijmy. Młode małżeństwo z dwójką dzieci zamieszkało w kamienicy przy ulicy Zielonej po wpłaceniu 19 000 złotych Kurii na "zabezpieczenie funkcjonowania budynku". Nagle pojawiły się problemy rodzina przestała płacić czynsz - miesięcznie było to około 500 złotych za 63-metrowe mieszkanie. Z tego powodu Kuria wypowiedziała mężczyźnie umowę najmu, skierowała też do sądu sprawę o eksmisję. Po tym jak wyrok zapadł, mężczyzna miał się wyprowadzić, jednak jak twierdzą przedstawiciele Kurii nikt nie wiedział, że w budynku mieszka też żona i dzieci mężczyzny.

W sprawie Kuria wypowiedziała się kilka dni temu( pisaliśmy o tym tutaj). Było to postępowanie lekceważące nie tylko wobec właściciela budynku, ale także ze szkodą dla innych lokatorów, regularnie i uczciwie płacących czynsz. W związku z tym - po ponad dwóch latach niepłacenia czynszu - umowa najmu została wypowiedziana, a sprawę skierowano do sądu. Lokator nie stawił się na rozprawę, dlatego też sąd nie mógł ustalić danych pozostałych osób zamieszkujących lokal. Sąd nakazał eksmisję i zasądził zapłatę zaległego czynszu - tłumaczył ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii.

Kuria, po tym jak nie doszła do porozumienia z lokatorami zapowiada, że będzie dochodzić swoich praw na drodze sądowej także w zakresie "wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z zajmowanego lokalu".Archidiecezja poznańska nigdy nie zamierzała eksmitować dzieci na bruk. Jeżeli małżeństwo dobrowolnie się nie wyprowadzi, w najbliższym czasie zostanie jednak skierowany pozew z prośbą o rozważenie przyznania przez sąd lokalu socjalnego - dodał ks. Szczepaniak.

Dziś w obronie lokatorów została zorganizowana pikieta. Zadłużenie było spowodowane czasową utratą pracy i niskimi zarobkami oraz chorobą nowo narodzonego dziecka. Stało się ono podstawą do uzyskania przez Kościół tytułu eksmisji w stosunku do głównego najemcy, co w konsekwencji stworzyło zagrożenie, że bez "dachu nad głową" wkrótce mogą zostać także dwoje dzieci z matką - informuje Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów. Nie jest dla nas zaskoczeniem, że postępowanie Kościoła w tej kwestii jest zasadniczo sprzeczne z głoszonymi przez niego zasadni. Z takimi sytuacjami mieliśmy do czynienia zarówno ze stron władz samorządowych, związków zawodowych, spółdzielni mieszkaniowych, firm czy osób prywatnych - za każdy razem czuli się oni rozgrzeszeni, odwołując się nie do dekalogu, ale wolnorynkowych zasad - czerpania korzyści z własności, nie oglądając się na konsekwencje społeczne. Nie jesteśmy jednak od tego, aby wgłębiać się w motywacje moralne. Spodziewamy się od Kościoła katolickiego - nie ze względów etycznych, a z racji tego, że korzysta on z uprzywilejowanej pozycji formalno-prawnej w naszym społeczeństwie - że będzie funkcjonować inaczej, niż firma przekładająca "zysk nad ludzi" - dodaje. Żądamy od odpowiedzialnych władz kościelnych, zajęcie stanowiska, nie tylko w stosunku do opisanego przypadku rodziny z ul. Zielonej, ale także do szerszej roli jaką Kościół odgrywa na rynku nieruchomości, w kontekście poszanowania praw i interesów lokatorów - kończy WSL.

Pikieta została zorganizowana pod kurią przy ulicy Ostrów Tumski 2 w sobotę o godzinie 12:30.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.64 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro