Coraz więcej przypadków grypy Wielkopolsce. 12 tysięcy zachorowań w dwa tygodnie

Liczba zachorowań i podejrzeń wirusa sięgnęła w ciągu dwóch pierwszych tygodni września dwunastu i pół tysiąca.

Wysoka gorączka, bóle mięśni i głowy. Do tego kaszel i katar. Z tymi objawami w ostatnim czasie najczęściej zgłaszają się pacjenci w Poznaniu. Lekarze i epidemiolodzy mimo to uspakajają i zapewniają, że o epidemii nie może być mowy. Dodają jednak, że liczba zachorowań w porównaniu z ostatnimi latami rzeczywiście jest wysoka. Mieszkańcom radzą, by zachowywać podstawowe zasady higieny i unikać towarzystwa osób z podejrzeniem grypy - czyli np. kaszlących i zakatarzonych.

Jeśli chodzi o profilaktykę grypy - znaczenie może mieć też zbilansowana dieta, bogata w witaminy, które wzmacniają odporność organizmu. Najskuteczniejszą metodą uchronienia się przed grypą są jednak szczepienia. Polacy nie za bardzo kochają te szczepienia natomiast jest to metoda bardzo korzystna i szczególnie wskazana dla osób, które mają przewlekłe choroby, czy osób starszych - mówi Witold Draber, powiatowy inspektor sanitarny w Poznaniu.

W Poznaniu za darmo mogą z nich skorzystać osoby powyżej 60-tego roku życia. Mogą się zgłaszać poznańscy seniorzy 60+, którzy odprowadzają podatki na rzecz miasta Poznania. W zeszłym roku Rada Miasta Poznania przyjęła wieloletni program profilaktyki grypy - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Poznania.

Przychodnią, która koordynuje miejski program szczepień jest placówka przy ulicy Mickiewicza 31. Lista pozostałych przychodni objętych miejskim programem jest dostępna w internecie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
9.74 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro