Reklama
Reklama

NSZZ Policjantów: rośnie agresja wobec funkcjonariuszy

Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego pisze oświadczenie między innymi do mediów i domaga się aby Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji  oraz Komendant Główny Policji podjęli działania w kierunku wprowadzenia w życie  kampanii edukacyjnej obywateli o prawach jak również obowiązkach w przypadku gdy funkcjonariusze policji podejmują w ich obecności działania.

Zdaniem Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego z dnia na dzień obserwuje się wzrost agresywnych zachowań wobec policjantów, którzy codziennie z narażeniem życia i zdrowia dbają o bezpieczeństwo obywateli. Jak informuje podinsp. Andrzej Szary, przewodniczący ZW NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego zarząd już w 2010 roku zwrócił się do Komendanta Głównego Policji z wnioskiem o przeprowadzenie w mediach kampanii społecznej, która miałaby edukować obywateli o prawach i obowiązkach wobec policjantów. To jednak nigdy się nie stało. Dlatego Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego w specjalnym oświadczeniu domaga się zmian.

Zarząd Wojewódzki z niepokojem obserwuje bardzo agresywne postawy części przedstawicieli ruchów narodowych, nacjonalistycznych i pseudokibiców, które nie spotykają się zawsze z jednoznaczną krytyką ze strony władz państwowych, wręcz przeciwnie są nawet z nieznanych nam powodów często usprawiedliwiane jako element walki politycznej. Taka sytuacja prowadzi w rzeczywistości do wzrostu zachowań agresywnych również innych osób, które obserwując to co się dzieje na arenie politycznej mają przekonanie o swojej bezkarności i często prowokują funkcjonariuszy, aby przekazać opinii publicznej sygnał o brutalności (porównywanie policjantów do ZOMO) lub braku profesjonalizmu - czytamy w oświadczeniu.

W ocenie Zarządu musi powstać przekonanie w świadomości nas wszystkich, że policjant reprezentuje Państwo polskie, działa w jego imieniu i dlatego należy się podporządkować jego poleceniom gdy realizuje bardzo odpowiedzialne obarczone dużym ryzykiem zadania służbowe. W tak dużej grupie zawodowej mogą się pojawiać błędy czy też nieprawidłowości, które zawsze są szczegółowo wyjaśnianie przez właściwe służby w Policji oraz prokuraturę, tak aby się nie powtórzyły. Jednak na ich bazie nie można dopuścić do tworzenia w społeczeństwie przyzwolenia na atakowanie, znieważanie, zniesławianie lub prowokowanie policjantów - pisze podinsp. Andrzej Szary, przewodniczący ZW NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego. Takie zachowanie jako ewidentnie sprzeczne z prawem i musi się spotkać ze zdecydowaną reakcją organów wymiaru sprawiedliwości, tak aby funkcjonariusze mieli pełne przekonanie ze stoi za nimi Państwo - dodaje.

Najwyższy czas, aby Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendant Główny Policji podjęli działania w kierunku wprowadzenia w życie kampanii edukacyjnej w mediach publicznych i komercyjnych, która z jednej strony przyczyni się do ograniczenia agresji wobec funkcjonariuszy Policji i dalszego wzrost zaufania do Policji, z drugiej zaś strony da każdemu Polakowi wiedzę o jego prawach i obowiązkach w kontaktach z funkcjonariuszami Policji - czytamy w oświadczeniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
19℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
21.20 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro