Część miejskich spółek do likwidacji? Rady nadzorcze kosztują tysiące złotych

19 miejskich spółek i blisko 60 członków rad nadzorczych - w Poznaniu miasto ma co kontrolować. Rocznie utrzymanie rad nadzorczych w jednej spółce kosztuje co najmniej 100 tysięcy złotych. Zdaniem opozycji, część spółek trzeba zlikwidować, bo to tylko miejsca, w których urzędnicy dorabiają do pensji.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej ma nowego prezesa - to Paweł Kaczmarek, który do niedawna był szefem Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. Poprzedniego prezesa, Krzysztofa Jonczyka, odwołała rada nadzorcza spółki. Rada ma jednak więcej zadań. - Weryfikacja sprawozdań zarządu, ich ocena, sprawdzanie czy są one realizowane prawidłowo. Sprawdzanie czy zarząd działa gospodarnie - wymienia Michał Prymas, szef rady nadzorczej MPGM.

Tylko w MPGM rada nadzorcza liczy 5 członków. W zeszłym roku otrzymali oni ponad 216 tysięcy złotych wynagrodzenia. Podobnie jest w pozostałych osiemnastu miejskich spółkach. Szefowie rad nadzorczych dostają miesięczną pensję w wysokości około 3500 złotych. A pozostali członkowie rad mają niewiele mniejszą wypłatę (około 3100 zł). - Wysokość wynagrodzeń do 9 września ustalała tak zwana ustawa kominowa mówiąc o tym, że nie może to być więcej niż jednokrotność przeciętnego wynagrodzenia w czwartym kwartale roku poprzedzającego - mówi Beata Kocięcka, dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego UMP.

Teraz sytuacja się zmieniła. Nowelizacja przepisów pozwala na ustalanie wysokości wynagrodzenia na podstawie m.in. wielkości spółki. Sam prezydent Poznania także zasiada w radach nadzorczych - Międzynarodowych Targów Poznańskich i Remondisu. W ubiegłym roku zarobił w związku z tym 74 tysiące złotych. - Pan prezydent zarabia zdecydowanie za mało jak na osobę rządzącą półmilionowym miastem. Generalnie prezydenci miast w Polsce są kiepsko wynagradzani - mówi Tomasz Lipiński z Komisji Budżetu i Finansów Rady Miasta.

Zdaniem opozycji, aż 19 miejskich spółek to zdecydowanie za dużo. - Mamy spółkę Poznańskie Inwestycje Miejskie, a jak funkcjonuje to poznaniacy widzą chociażby po Kaponierze. Czy tam powinno być wynagrodzenie? Mam spore wątpliwości. Mam wrażenie, że wynagrodzenie w radach nadzorczych powinno zależeć od tego czy spółka przynosi dochód i czy w ogóle jest potrzebna - mówi Michał Grześ, radny PiS.

Miasto tłumaczy, że zastanawia się nad zmianami. - Już zredukowaliśmy liczbę TBS-ów z trzech do jednej spółki. To wskazuje na racjonalność gospodarki finansowej w tym nowym modelu - zauważa Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania. - Prezydent proponuje Radzie Miasta połączenie dwóch kolejnych spółek - ZKZL i MPGM - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.93 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro