Uchwała Sejmu w sprawie zbrodni wołyńskiej: to było ludobójstwo

zdj. ilustracyjne | fot. wikimedia
zdj. ilustracyjne | fot. wikimedia

Sejm przyjął uchwałę, w której podkreślono, że zbrodnia wołyńska miała charakter ludobójstwa. Jednocześnie dzień 11 lipca ustanowiono Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

Debata nad uchwałą w sprawie zbrodni wołyńskiej to kolejna w ostatnich latach próba zdefiniowania tego, co stało się w latach 1943 - 1945 na Kresach Wschodnich. Tym razem uchwała, w której padają słowa o ludobójstwie na 100000 tysiącach obywateli II RP, została przyjęta głosami 432 posłów. Żaden z posłów nie zagłosował przeciw, a dziesięciu wstrzymało się od głosu - Ofiary zbrodni popełnionych w latach 40. przez ukraińskich nacjonalistów do tej pory nie zostały w sposób należyty upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane zgodnie z prawdą historyczną ludobójstwem - czytamy w uchwale.

Uchwała nie ogranicza się jednak tylko do wspomnienia polskich ofiar, wymienia również przedstawicieli innych mniejszości oraz ofiary cywilne wśród Ukraińców -Przypominając zbrodnie ukraińskich nacjonalistów, nie można ani przemilczeć ani relatywizować polskich akcji odwetowych na ukraińskie wioski, w wyniku których także ginęła ludność cywilna. Te wszystkie tragiczne wydarzenia powinny być przywrócone pamięci współczesnych pokoleń - apelują posłowie. W uchwale wyrażono też solidarność z narodem ukraińskim, który walczy o zachowanie integralności terytorialnej swojego kraju.

Decyzją posłów dzień 11 lipca ustanowiono Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
24.43 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro