Reklama
Reklama

Policja odcina się od milicyjnej przeszłości

Zlikwidowany już obelisk, upamiętniający poległych w walce o władzę ludową w Wągrowcu | fot. wikimedia
Zlikwidowany już obelisk, upamiętniający poległych w walce o władzę ludową w Wągrowcu | fot. wikimedia

Choć Milicja Obywatelska nie istnieje od 1990 roku, to pamiątki po tej formacji można dalej zobaczyć na wielu komisariatach i komendach. Ich ostatecznego usunięcia chce Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Z zebranych przez MSWiA informacji wynika, że do dnia dzisiejszego na terenie policyjnych budynków znajduje się około osiemdziesięciu symboli tj. płyty, obeliski, pomniki, które upamiętniają funkcjonariuszy SB i Milicji Obywatelskiej - Te symbole to upamiętnienie czegoś, co pozostaje w sprzeczności z naszą racją stanu, poczuciem godności narodowej oraz wartością, jaką jest niepodległość, i dlatego powinny zostać usunięte z przestrzeni publicznej. Eksponowanie ich w sferze publicznej ma charakter antypatriotyczny i antyedukacyjny -powiedział w rozmowie z RzeczpospolitąJarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Zdaniem MSWiA wiele "pamiątek" można usunąć natychmiast, ale część z nich wymaga dokładnej analizy. Niektóre tablice mogą dotyczyć rzeczywistej walki ze światem przestępczym -Może się pod tym kryć zarówno walka z podziemiem niepodległościowym, ale i rzeczywista sytuacja, czyli śmierć milicjanta spowodowana działaniem przestępców. To trzeba wyjaśnić i rozróżnić - dodaje Zieliński. Analizą poszczególnych spraw będzie zajmować się Biuro Historii i Tradycji działające od niedawna przy Komendzie Głównej Policji.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
7℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
9.44 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro