Koniec Euro dla Polaków: Portugalia lepsza w rzutach karnych

Smutna to będzie noc w Polskich domach. Reprezentacja Adama Nawałki dzielnie walczyła z Portugalczykami, ostatecznie jednak - po serii rzutów karnych - musiała uznać wyższość rywali i odpadła z Euro 2016.

Spotkanie nie mogło rozpocząć się lepiej dla biało-czerwonych, którzy już po kilku minutach prowadzili po bramce Roberta Lewandowskiego. Polacy starali się iść za ciosem, ale w decydujących momentach nieco brakowało im zimnej krwi.

Przez pierwsze dwa kwadranse Polacy dominowali nad rywalem i mogli prowadzić przynajmniej 2:0. Tak się jednak nie stało, a w 33. minucie, wykorzystując gapiostwo obrony i dopisujące szczęście (rykoszet) wyrównał Renato Sanches.

W drugiej połowie Lewandowski i spółka zostawili na boisku mnóstwo zdrowia i serca. Czasem Polakom dopisywał fart (świetna okazja Ronaldo, fatalnie zmarnowana przez Portugalczyka), czasem to im brakowało centymetrów do zdobycia gola. Fakt był jednak jeden: po 90, a następnie kolejnych 30 minutach na tablicy wyników wciąż był remis i o awansie do półfinału miały zadecydować rzuty karne.

W piłkarskiej loterii tym razem zwyciężyli rywale, a pomylił się ten, bez którego bramek nie byłoby ćwierćfinału, czyli Kuba Błaszczykowski. Polacy wracają do domu bez medali, ale dla reprezentacji był to najlepszy turniej od czasu olimpijskiego medalu w Barcelonie.

Karol Linetty, tak jak w całym Euro, nie wszedł na boisko ani na minutę.

Polska -Portugalia 1:1 (1:1), k. 3:5

Bramki: Robert Lewandowski 2 - Renato Sanches 33.

Polska: 22. Łukasz Fabiański -20. Łukasz Piszczek, 15. Kamil Glik, 2. Michał Pazdan, 3. Artur Jędrzejczyk -10. Grzegorz Krychowiak, 5. Krzysztof Mączyński (98, 6. Tomasz Jodłowiec) -16. Jakub Błaszczykowski, 7. Arkadiusz Milik, 11. Kamil Grosicki (82, 21. Bartosz Kapustka) -9. Robert Lewandowski.

Portugalia: 1. Rui Patricio -21. Cedric Soares, 3. Pepe, 4. Jose Fonte, 19. Eliseu -14. William Carvalho (96, 13. Danilo Pereira) -10. Joao Mario (80, 20. Ricardo Quaresma), 16. Renato Sanches, 23. Adrien Silva (74, 8. Joao Moutinho) -17. Nani, 7. Cristiano Ronaldo.

Żółte kartki: Jędrzejczyk, Glik, Kapustka -Adrien Silva, William Carvalho.

Sędziował: Felix Brych (Niemcy).