Reklama

Dominika Kulczyk zastąpiła ojca

Dominika Kulczyk podczas wręczenia studentom z Ukrainy stypendiów imienia dr. Jana Kulczyka w Poznaniu | fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Dominika Kulczyk podczas wręczenia studentom z Ukrainy stypendiów imienia dr. Jana Kulczyka w Poznaniu | fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

29 lipca minie rok od śmierci Jana Kulczyka, jednego z najbardziej znanych polskich biznesmenów. Już w sierpniu ubiegłego roku poinformowano, że w spółce Kulczyk Investments zastąpi go Dominika - jego córka. Właśnie została przewodniczącą Rady Nadzorczej. Jej brat, Sebastian, jest prezesem spółki.

Jan Kulczyk wiele swoich interesów prowadził również w Poznaniu. Zmarł 29 lipca w Wiedniu. Oficjalnie poinformowano, że zmarł w wyniku komplikacji po niewielkim zabiegu chirurgicznym. Pochowano go 5 sierpnia na Cmentarzu Jeżyckim przy ulicy Nowina, a w uroczystościach pogrzebowych uczestniczyły setki gości z różnych stron świata.

W sierpniu ubiegłego roku spółka Kulczyk Investments poinformowała, że następcą Jana Kulczyka na stanowisku przewodniczącego Rady Nadzorczej będzie profesor Waldemar Frąckowiak, wieloletni doradca Jana Kulczyka. Od początku jednak podkreślano, że głównym zadaniem Frąckowiaka będzie przygotowanie Dominiki Kulczyk, córki zmarłego biznesmena, do objęcia funkcji przewodniczącej Rady Nadzorczej.

Dziś spółka Kulczyk Investments poinformowała w komunikacie, że Dominika Kulczyk zastąpiła ojca - jest już tym samym przewodniczącą Rady Nadzorczej spółki. W skład Rady Nadzorczej Kulczyk Investments wraz z Dominiką Kulczyk wchodzą prof. Waldemar Frąckowiak, dr Karl Schleinzer, Stefan Krieglstein i Tomasz Mikołajczak. Już w styczniu 2014 roku Jan Kulczyk przekazał synowi, Sebastianowi, kierownictwo nad spółką. Od tej pory to Sebastian Kulczyk jest prezesem zarządu Kulczyk Investments.

Rodzeństwo Kulczyków - Dominika i Sebastian - w tym roku znaleźli się na pierwszym miejscu listy Forbesa zestawiającej najbogatszych Polaków. Ich majątek szacuje się na blisko 16 miliardów złotych. - Troską Jana Kulczyka było nie tylko zagwarantowanie ciągłości operacyjnej, ale głównie trwałe zabezpieczenie wartości zbudowanego majątku. Dlatego wprowadził do testamentu rygorystyczne zapisy, których zasada sprowadza się do "podziału w sposób niepodzielny". Każdy składnik, czyli akcja, udział, spółka, szacowanego na ponad 16 miliardów złotych majątku należy do dwojga równorzędnych właścicieli - pisał w lutym Forbes.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro