Reklama

Niemcy i Francja chcą superpaństwa zamiast Unii Europejskiej: kraje członkowskie bez własnych służb, armii i kodeksu karnego

fot. wikipedia
fot. wikipedia

Francja i Niemcy chcą powstania superpaństwa, które zastąpi obecną Unię Europejską. Kraje członkowskie będą musiały zrzec się dużej części swojej suwerenności. Propozycja ma mieć formę ultimatum.

TVP Info ujawniło treść 9-stronnicowego dokumentu, sygnowanego przez ministrów spraw zagranicznych Niemiec i Francji. Superpaństwo byłoby zależne przede wszystkim od najsilniejszych państw obecnej Unii. Poszczególne państwa nie miałaby prawa do własnej armii, służb specjalnych, systemu podatkowego, kodeksu karnego czy narodowej waluty.

Zmiany obejmują również kontrolę granic: polityka wizowa czy kwestia rozmieszczania uchodźców leżałyby całkowicie w gestii władz superpaństwa. Berlin i Francja już teraz dyskutują o przyjęciu migrantów z Afryki. - Niemcy i Francja podjęły już w imieniu UE rozmowy, dotyczące migracji na wysokim poziomie, z określoną liczbą państw afrykańskich i rozszerzy ten dialog na kolejne. Kluczowe przyczyny migracji, takie jak bieda, brak bezpieczeństwa i polityczna niestabilność powinny być przedmiotem zainteresowania Unii Europejskiej - czytamy w dokumencie.

Rola NATO na kontynencie zostanie znacznie ograniczona. Bezpieczeństwo obywatelom superpaństwa ma zapewnić "European Security Compact". - Unia powinna mieć możliwość planowania i przeprowadzenia zarówno cywilnych jak i wojskowych operacji w sposób bardziej efektywny, ze wsparciem stałych cywilno-wojskowych łańcuchów dowodzenia. Unia powinna móc polegać na stale opłacanych siłach szybkiego reagowania i móc dostarczyć wspólne mechanizmy finansowania takich działań. W ramach współpracy europejskiej państwa członkowskie zamierzają ustanowić stałą strukturę kooperacji w dziedzinie obrony, wraz ze zdolnością do uruchomienia operacji obronnych w sposób elastyczny. W sytuacjach, w których jest to potrzebne, państwa UE powinny rozważyć powołanie morskich sił zbrojnych lub pozyskanie innych rodzaju zdolności z zasobów należących do UE - piszą autorzy projektu.

Propozycja obejmuje m.in. obowiązkowe przyjęcie euro. Ultimatum przedstawi podczas spotkania w Pradze państwom Grupy Wyszehradzkiej szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.44 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro