Reklama

Dziś Parada Sobótkowa nad Wartą!

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Dokładnie o godzinie 19 nad Wartą rozpoczęłuy się wydarzenia towarzyszące Paradzie Sobótkowej. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji.

Jak już wcześniej informowaliśmy - w piątek nad Wartę po kilkudziesięciu latach do Poznania powróci Parada Sobótkowa. Przed stu laty było o nich głośno na całą Polskę, poznańskie wianki na Szelągu były jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych Poznania.Na Warcie płynął barwny korowód łodzi, na barkach wystawiano "żywe obrazy" (inscenizacje) czerpiąc z polskiej tradycji malarskiej. W ich organizację włączały się różne poznańskie organizacje: środowisko artystów, wodniaków, muzyków, choreografów. Wianki jednoczyły polskieinstytucje, były symbolem dla polskich mieszkańców Poznania. Rodowód tej imprezy sięga XIX wieku - informuje Katarzyna Wala, Mobilny Dom Kultury Wilczak.

Ostatnie tego typu impreza w Poznaniu odbyła się w 1977 roku. Dziś o odrodzenie poznańskiej tradycji zadba między innymi Mobilny dom Kultury Wilczak. Organizatorem wydarzenia jestInicjatywa Mariniarze. Pieniądze na realizację koncepcji udało się uzyskać w ramach konkursu Centrum Warte Poznania. Głównym elementemparadysązałogi rad osiedlowych i instalacje przygotowane przez Mieszkańców. Instalacje stanowią komentarz do bieżących wydarzeń bądź nawiązują do historii osiedla.Instalacjepopłynąna kajako-tratwach.Zaproszenie wysłane zostało do 11 rad osiedlowychmieszczących się nad Wartą. Udział wezmą rady osiedlowe: Umultowo, Stare Winogrady, Naramowice, Osiedle Ostrów Tumski-Śródka Zawady Komandoria,Osiedle Starołęka-Minikowo-Marlewo,Wilda - dodaje Wala.

Plan Imprezy:

19:00 Koncert Chóru Kameralnego UAM pod dyrekcją prof. Krzysztofa Szydzisza plaża na Szelągu

19:45 Sobótkowy Rejs statkiem koncertowym na statku gra orkiestra KuSza- czyli kulturka i szacuneczek. Biletem wstępu na statek jest wianek

20:30 Prezentacja Poznaj Nadwarciańskie Osiedla nabrzeże przy Łazienkach Wildeckich. Radni osiedlowi prezentują swoje załogi i instalacje (które odwołują się do tożsamości, historii osiedla jak i jego symboli).Instalacje będą podświetlone, zamontowane na kajako-tratwach i stanowią główny element parady

Po zachodzie słońca około 21:30 parada staruje płynie do Starego Portu

22:15 pokaz pirotechniczno-ogniowy poznańskiej grupy Flow-Foreshow przy Moście Rocha od strony centrum.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro