Reklama
Reklama

Dopuszczalny poziom alkoholu we krwii kierowców wzrośnie z 0,2 do 0,5 promila?

fot. PAP/Darek Delmanowicz
fot. PAP/Darek Delmanowicz

Być może kierowcy poruszający się po polskich drogach będą mogli wsiąść za kierownicę po wypiciu lampki wina czy jednego piwa. Padła propozycja, by zwiększyć dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi kierowców.

Dziś kierowcy poruszający się po polskich drogach mogą mieć maksymalnie 0,19 promila alkoholu we krwi. Od 0,2 do 0,5 promila mamy do czynienia ze stanem "po spożyciu" alkoholu, co stanowi wykroczenie. Nietrzeźwość następuje natomiast w momencie, gdy kierowca ma ponad 0,5 promila alkoholu we krwi. Wówczas mamy do czynienia z przestępstwem.

Jest nowa propozycja. Pisze o niej m.in. Głos Wielkopolski. Jak wyjaśnia Maciej Banaszak, były poseł z Poznania i obecnie wiceprezes stowarzyszenia Kierowca.pl, jego stowarzyszenie chce rozpocząć ogólnopolską dyskusję na temat zwiększenia dopuszczalnego poziomu stężenia alkoholu we krwi u kierowców. - Nasze stowarzyszenie przygotowuje ogólny plan poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach, a jednym z elementów są rozważania właśnie na temat stężenia alkoholu we krwi kierowców - mówi. - Na ten moment są to nasze wewnętrzne rozważania, ale chcielibyśmy rozpocząć dialog na ten temat z innymi organizacjami zajmującymi się bezpieczeństwem na drodze - dodaje.

Zdaniem Banaszaka obecnie mamy do czynienia z mitem kierowcy, który doprowadza do wypadków ze względu na prędkość i alkohol. - A wcale tak nie jest. Najczęstsze przyczyny wypadków to zły stan dróg, zły stan pojazdów. W przypadku wypadków powodowanych przez pijanych kierowców Polska wypada dobrze na tle innych państw z Unii Europejskiej. Stąd pomysł, by podnieść dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi z 0,2 do 0,5. Dotyczyłoby to osób powyżej 30. roku życia, bo z badań wynika, że spożycie nawet 0,8 promila alkoholu nie wpływa negatywnie na kierowcę w co najmniej takim wieku - zaznacza. Równocześnie Banaszak podkreśla, że zawodowi kierowcy nie mogliby korzystać z takiego "przywileju". - W ich przypadku alkomat musiałby bezwzględnie pokazywać 0.0 - mówi.

Jeśli dyskusja na temat zwiększenia dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi wykaże, że pomysł podniesienia limitu do 0,5 promila jest akceptowany przez specjalistów od bezpieczeństwa na drogach, prawdopodobnie projekt zakładający wprowadzenie takiej zmiany trafi do ministerstwa.

Więcej między innymi na ten temat w Otwartej Antenie w Telewizji WTK o 20.35.

Czy dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi kierowców powinien być podniesiony?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
28.07 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro