Reklama
Reklama

Niesamowite odkrycie na wystawie w Muzeum Auschwitz. Złota biżuteria w kubku z podwójnym dnem

fot. Mirosław Maciaszyk / Muzeum Auschwitz-Birkenau
fot. Mirosław Maciaszyk / Muzeum Auschwitz-Birkenau

Niesamowitego odkrycia dokonali ostatnio pracownicy Muzeum Auschwitz, którzy inwentaryzowali przedmioty po byłych więźniach nazistowskiego obozu. W jednym z emaliowanych kubków odkryto podwójne dno, które skrywało złotą biżuterię.

Emaliowane naczynia, które Niemcy zarekwirowali więźniom obozu, wystawiane są na wystawie głównej muzeum - W trakcie prac zabezpieczających naczynia emaliowane znajdujące się na wystawie głównej okazało się, iż jeden z kubków ma podwójne dno. Było ono bardzo dobrze ukryte, jednak w wyniku upływu czasu materiały ulegały stopniowej degradacji, a wtórne dno odspoiło się od naczynia - powiedziała Hanna Kubik ze Zbiorów Miejsca Pamięci.

Okazało się, że podwójne dno ukrywało damską biżuterię - Pod nim znajdował się m.in. wykonany ze złota damski pierścionek oraz łańcuszek zawinięty w kawałek płótna. Zarówno pierścionek, jak i łańcuszek posiadają cechy probiercze dla złota próby 583 umieszczanej na wyrobach wyprodukowanych w Polsce w latach 1921-1931. To głowa rycerza z cyfrą trzy po prawej stronie. W celu szczegółowego potwierdzenia zawartości znaleziska, obiekt poddany został specjalistycznym badaniom, m.in. wykonano jego zdjęcia RTG, a także wykonano badanie metodą XRF, które wykazało obecność metali, m.in. miedzi, złota i srebra - dodała Kubik.

Przedstawiciele muzeum wyjaśniają, że takie odkrycia - choć niezbyt często - zdarzają się do dziś - Ukrywanie wartościowych rzeczy - wielokrotnie poświadczone w relacjach ocalałych, a także będące przyczyną rozpruwania i starannego przeszukiwania ubrań i walizek w obozowych magazynach zrabowanego mienia, "Kanadzie" - świadczy z jednej strony o świadomości ofiar co do rabunkowego charakteru deportacji, ale z drugiej strony pokazuje, że rodziny żydowskie ciągle miały resztki nadziei na to, że przedmioty te będą im potrzebne do życia - wyjaśnia Piotr Cywiński, dyrektor muzeum.

Odkrywane przedmioty są dokładnie dokumentowane i zabezpieczane przez pracowników muzeum, choć niestety w większości przypadków nie udaje się ustalić ich właścicieli. Odnaleziona biżuteria zostanie wyeksponowana na wystawie w sposób, który pokaże metodę jej ukrycia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami kolejna zimna noc, jest ostrzeżenie meteo
8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
3.59 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro