Reklama

Rada Osiedla Jeżyce przeciwko ulicy Lecha Kaczyńskiego. Radny ze Starego Miasta proponuje powrót do przedwojennej nazwy

fot. Ryszard Naskręt
fot. Ryszard Naskręt

Od kilkunastu dni trwa w Poznaniu dyskusja na temat przemianowaniu części ulicy Roosevelta na ulicę Lecha Kaczyńskiego. Głos zabierają przeciwnicy i zwolennicy pomysłu, pojawiają się alternatywne pomysły. Uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Osiedla Jeżyce, która pomysł ocenia negatywnie.

Pomysł przemianowania części ulicy Roosevelta po raz pierwszy pojawił się wiosną 2015 roku. W lutym pomysł powrócił za sprawą Komisji Opiniodawczej ds. Nazewnictwa Ulic, która w sposób pozytywny zaopiniowała projekt zmiany nazwy ulicy. Sprawa wzbudziła wiele emocji. W Internecie pojawiły się petycje za i przeciwko zmianie nazwy ulicy. Zaproponowano też zmianę, ale jako lepszego patrona wskazano Bogusława Kaczyńskiego -Wszyscy wiemy, ze Lech Kaczyński wzbudza ogromne kontrowersje. Miał zarówno wielu sympatyków, jak i całe rzesze przeciwników. Nazwanie ulicy jego nazwiskiem mogłoby doprowadzić do protestów społecznych. Nazwisko Kaczyński wielu ludziom nie kojarzy się jedynie z Lechem, ale również z o wiele pozytywniejszą osobą Bogusława Kaczyńskiego - wyjaśniał w liście do naszej redakcji czytelnik Michał.

Opinie w sprawie nazw ulic wydają również rady osiedli. W przypadku ulicy Roosevelta opinię przygotowała Rada Osiedla Jeżyce, której posiedzenie odbyło się 2 marca -Rada Osiedla Jeżyce przyjęła uchwałę negatywnie opiniującą projekt uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie zmiany nazwy części ul. Roosevelta na Lecha Kaczyńskiego - czytamy w komunikacie Rady Osiedla.

Tymczasem jeszcze inny pomysł ma radny ze Starego Miasta. Proponuje on, aby na wskazanym odcinku powrócić do przedwojennej nazwy ulicy -Z całym szacunkiem dla świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale jeśli już mamy zmieniać ten fragment ulicy z Roosevelta to przywróćmy tej ulicy jej dawną nazwę marszałka Ferdynanda Focha - wielkiego przyjaciela Polaków i odradzającej się Polski oraz człowieka, który przyczynił się do sukcesu Powstania Wielkopolskiego - pisze Michał Kondella i przypomina, że dotychczasowe próby uhonorowania marszałka Focha zakończyły się niepowodzeniem - Że nie było woli za czasów PRL, to jestem w stanie zrozumieć, ale że po 1989 roku władze miasta nie uhonorowały tego człowieka? Kraków, Warszawa Bydgoszcz mają duże ulice jego imienia. A My? Nie szanujemy woli ówczesnych mieszkańców Poznania i jego władz.

W tej chwili nie wiadomo, jak skończy się debata na temat zmiany nazwy ulicy. Opinia Rady Osiedla nie jest wiążąca dla Rady Miasta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro