Reklama
Reklama

Niezwykłe zdjęcia Śródki sprzed lat

Zawady w latach 20. XX wieku | fot. Ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci niesłyszących / CYRYL
Zawady w latach 20. XX wieku | fot. Ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci niesłyszących / CYRYL

Cyfrowe Repozytorium Lokalne wzbogaciło się o kolejną niezwykłą kolekcję zdjęć dokumentujących historię naszego miasta. Tym razem na fotografiach można zobaczyć historię Ośrodka szkolno-wychowawczego dla dzieci niesłyszących ze Śródki. Na zdjęciach udokumentowano nie tylko ośrodek, ale też Śródkę czy Zawady.

Ośrodek szkolno-wychowawczy dla dzieci niesłyszących działa na poznańskiej Śródce od lat 30. XIX wieku i przez lata wiele razy zmieniał nazwę. - Niezmienne w dziejach placówki są dwie rzeczy: zakład zawsze uczył i wychowywał dzieci niesłyszące i mieścił się na Śródce - wyjaśniają Joanna Figuła-Czech oraz Paweł Michalak z CYRYL-a. - Imponująca ciągłość i trwanie zakładu pomimo wielu zawirowań historycznych zostały udokumentowane na ponad tysiącu fotografiach, dokumentach, rysunkach i planach przechowywanych w szkolnym archiwum. Pokazują budynki szkoły, jego kolejne przebudowy i odbudowę po II wojnie światowej, wnętrza klas, uczniów i nauczycieli, lekcje, obozy i wycieczki, a także, co zapewne zainteresuje wielu poznaniaków, okolice zakładu, czyli zabudowania Śródki, Komandorię, fort Reformatów w kilkudziesięciu odsłonach, a nawet dalekie widoki bardzo jeszcze wtedy wiejskich Zawad - dodają.

Na zdjęciach możemy zobaczyć Elektrownię Garbary na Ostrowie Tumskim około 1924 roku, Zawady z lat 20. XX wieku, most Bolesława Chrobrego w XX-leciu międzywojennym czy Śródkę. Więcej TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
5.29 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro