Reklama
Reklama

Poznań: niezwykłe zdjęcia z 1945 roku

Gilotyna w niemieckim areszcie śledczym przy Młyńskiej | fot. Zbigniew Zielonacki / CYRYL
Gilotyna w niemieckim areszcie śledczym przy Młyńskiej | fot. Zbigniew Zielonacki / CYRYL

Od piątku na stronie internetowej Cyfrowego Repozytorium Lokalnego można oglądać niezwykłe zdjęcia wykonane w naszym mieście w 1945 roku przez Zbigniewa Zielonackiego. Fotoreporter dokumentował Poznań tuż po wojnie. Części zdjęć nie upubliczniono - są zbyt drastyczne.

Cyfrowe Repozytorium Lokalne to miejsce, w którym można znaleźć dokumenty, zdjęcia czy mapy prezentujące historię Poznania. Najnowszy zbiór to fotografie przedwojennego fotoreportera "Kuriera Poznańskiego" Zbigniewa Zielonackiego, który jako jedyny oficjalnie dokumentował Poznań w 1945 roku - tuż po wojnie.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Na jego zdjęciach widać płonące Chwaliszewo, ruiny domów, porzucone wojskowe maszyny. - Dzięki upoważnieniu otrzymanemu od urzędników jako jeden z pierwszych po ucieczce Niemców widział miejsca, które u każdego poznaniaka budziły strach i przerażenie - wnętrza aresztu śledczego na Młyńskiej, Fortu VII, siedziby Gestapo w przedwojennym Domu Żołnierza, obozu w Żabikowie - wyjaśnia Danuta Bartkowiak z CYRYL-a.

- Wstrząsające są fotografie z ekshumacji tymczasowych cmentarzy, które powstały w całym mieście w ślad za postępującą Armią Czerwoną (największy cmentarz czerwonoarmistów i cytadelowców znajdował się na obecnym pl. Mickiewicza) - dodaje. Na zdjęciach widać także proces i egzekucję namiestnika Kraju Warty - Arthura Greisera. - W szybkim procesie w poznańskiej Auli Uniwersyteckiej jako zbrodniarz wojenny został skazany na powieszenie. Jego śmierć na stokach Cytadeli na oczach dziesiątek tysięcy mieszkańców Poznania była symbolicznym znakiem końca wojny i ostatnią publiczną egzekucją w Europie - tłumaczy.

Wszystkie zdjęcia wykonane przez Zielonackiego są przejmujące. Części z nich zdecydowano się nie publikować ze względu na ich drastyczność. Mają być udostępniane np. osobom piszącym prace naukowe na ten temat. Zobacz wybrane zdjęcia. Cały zbiór znajdziesz TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
9.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro