Reklama

Betonowa opaska zniknie z brzegów Warty

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej i władze Poznania do końca roku przygotują projekt renowacji brzegów Warty. Wodniacy i hydrolodzy idą o krok dalej i postulują budowę stopnia spiętrzającego rzekę.

Betonowa opaska brzegu Warty została wykonana w 1969 roku i dziś głównie szpeci brzeg Warty oraz utrudnia dostęp do rzeki. Już wkrótce może się to zmienić - Chcielibyśmy zamienić ten mało przyjazny beton na elementy kamienne, elementy z kostki. Jeszcze nie mamy ostatecznych rozwiązań, a odpowie na to dokumentacja projektowa - mówi Magdalena Żmuda, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Projekt ma być gotowy jeszcze w tym roku, a konsultowany jest między innymi z władzami miasta - RZGW jest otwarty na przyjęcie wniosków od miasta. Chodzi między innymi o wykonanie dodatkowych slipów do wodowania łodzi, schodków, czy nawet zatoczek, które mogłyby służyć cumowaniu barek, na których mogłyby na przykład funkcjonować kawiarnie - mówi Mariusz Wiśniewski, z-ca prezydenta Poznania.

Usunięcie betonowych opasek powinno mieć też korzystny wpływ na warunki przyrodnicze na rzece Warcie. Wodniacy mają jednak jeszcze większe marzenia - Istnieje koncepcja takiego zagospodarowania rzeki Warty, żeby w sezonie móc podnosić poziom lustra wody w Poznaniu przez budowę stopnia wodnego koło Czerwonaka. Tam jest duże przewężenie doliny i ten stopień pozwoliłby utrzymać wodę w Poznaniu - mówi Konrad Dąbrowski z Inicjatywy Mariniarze. Pomysł chwalą hydrolodzy - To nie tylko poprawi sprawy turystyki, ale przede wszystkim to o co od lat zabiegali urbaniści. Dzięki temu będzie można odpowiednio komponować brzegi. W tej chwili podstawowym problemem jest to, że ta rzeka ma wahania stanów w granicach sześciu metrów - mówi prof. Piotr Kowalczak z PAN. W tej chwili budowa przegrody to jedynie marzenie.

Środki na renowację brzegu Warty RZGW i miasto chciałoby pozyskać z funduszy europejskich.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro