Reklama

Prokuratura kieruje budowę biogazowni w Suchym Lesie do sądu

Sąd zajmie się budową biogazowni w Suchym Lesie. Zdaniem prokuratury, obiekt który już powstaje, jest niezgodny z projektem.

Budowa biogazowni idzie pełną parą. Obecnie roboty budowlane komór do fermentacji, do kompostowania są na etapie końcowym są zamykane i zaczynamy dostawę sprzętu, który będzie służył do czyszczenia i przetwarzania tych bioodpadów i dostarczania do komór fermentacji - mówi Norbert Kurczyna, Zakład Zagospodarowania Odpadów.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA

Pojawiły się jednak problemy. Sprawą zajmie się Wojewódzki Sąd Administracyjny. Według śledczych, inwestycji brakuje decyzji środowiskowych, które są niezbędne do rozpoczęcia budowy. Prokuratorzy dopatrzyli się również, że dokumenty nie uwzględniają wszystkich zmian, jakie pojawiły się w trakcie rozpoczętej już budowy. Regionalny dyrektor Ochrony środowiska a także Sanepid w swoich pismach , które wystosowali do Urzędu Miasta napisali, że takiej konieczności nie ma. Skoro ta inwestycja nie wymaga jednoznacznie tego raportu, więc go nie było - mówi Krzysztof Krauze, prezes Zakład Zagospodarowania Odpadów.

Przeciw powstaniu biogazowni od miesięcy protestują mieszkańcy Moraska i Suchego Lasu. Obawiają się brzydkich zapachów wydobywających się z obiektu. Zmiana tej technologii i pozwolenie na przerób odpadów komunalnych, w których są również przepracowane tłuszcze, zjełczałe sery, gdzie ta technologia nie jest w stanie tego przepracować. Obawiamy się, że będziemy tutaj mieli źródło odoru - mówi Tomasz Sulejowski, prezes Ekologicznego Stowarzyszenia Mieszkańców Suchego Lasu.

W Biokompostowni na Morasku rocznie ma być przetwarzanych około 30 tysięcy ton opadów zielonych. Inwestycja kosztuje prawie 60 milinów złotych. Jedna piąta to unijne fundusze. Wstrzymanie inwestycji wiązałby się z cofnięciem tych dotacji. W sytuacji gdyby się okazało, że pozwolenie na budowę jest nieważne będzie to dla miasta dużym obciążeniem, ponieważ koszty budowy to są dziesiątki milionów złotych - tłumaczy Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Według planów budowa biogazowni ma się skończyć w przyszłym roku. Biogazownia rocznie będzie przerabiać 30 tysięcy ton śmieci.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Problemy na Ławicy przez pogodę
9℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
20.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro