Reklama
Reklama

Prawie 1300 znalezisk na Starym Rynku, wśród nich droga-pomost

fot. K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
fot. K. Zisopulu-Bleja/Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Na początku maja pisaliśmy o pierwszym znalezisku na wykopaliskach prowadzonych na poznańskim Starym Rynku. Wówczas znaleziono tu monetę z 1768 roku. Dziś takich znalezisk odnotowano już blisko 1300, a wśród nich jest droga-pomost.

Wykopaliska na Starym Rynku rozpoczęły się pod koniec kwietnia. Pierwszy fragment terenu przeznaczony do badania znajduje się w sąsiedztwie Ratusza i ma około 120 metrów kwadratowych. Już w marcu zapowiadano, ze w przypadku odnalezienia interesujących przedmiotów - będą one trafiać do poznańskich muzeów. Być może dzięki badaniom uda się pozyskać wiedzę np. na temat zabudowy śródrynkowej od średniowiecza aż do XIX wieku.

O pierwszym znalezisku ze Starego Rynku pisaliśmy na początku maja. Jako "perełkę" wymieniano monetę Stanisława Augusta Poniatowskiego - tzw. szeląga z 1768 roku. Monet odnaleziono tu znacznie więcej - łącznie prawie 300. Wśród innych znalezisk są m.in. metalowy tłok pieczętny prawdopodobnie z XVI wieku, a także "kalkulator" sprzed kilkuset lat.

Prawdziwą sensacją jest odkrycie drogi-pomostu, po którym poruszali się mieszkańcy średniowiecznego Poznania na rynku. - Przyczyną jej powstania była przede wszystkim konieczność utwardzenia nawierzchni głównych ciągów komunikacyjnych by móc przejechać wozem czy przejść nie brnąc w błocie. Warstwa, w której kopiemy składa się z ciemnobrunatnej próchnicy z dużą ilością nierozłożonej materii organicznej (słoma, drewno, skóry), każdy deszcz powoduje, że błoto sięga kostek, tak było i w przeszłości. Zarówno buty chodzących, jak i koła małych wózków dzięki tego typu konstrukcjom były wolne od naleciałości aglomeracji miejskiej - czytamy w dzienniku wykopaliskowym prowadzonym przez archeologów.

Odkryty fragment drogi zapewniał "komfortowe" poruszanie się po płycie Starego Rynku wzdłuż osi Różanego Targu. - Szlak dochodził do głównego traktu który przebiegał od Bramy Wrocławskiej po Bramę Wroniecką. Odkopana przez nas konstrukcja prezentuje się bardzo imponująco. Na poprzeczne dźwigary zabezpieczające przed zapadaniem się w podłoże kładziono wzdłużne legary- te dodatkowo stabilizowano pionowo wbitymi w podłoże kołkami i kamieniami. Brakuje jedynie nawierzchni, którą układano z drewna. Szerokość drogi to około dwa metry. Odkopaliśmy tylko fragment, który wchodzi w nasz profil pod kątem i prawdopodobnie kontynuuje się dalej. Drogę wykonano z różnych gatunków drewna, niektóre z nich to wykorzystywane wtórnie elementy z rozbiórki domów. Z tej przyczyny nieco trudniej będzie nam przeprowadzać badania dendrochronologiczne.

Do tej pory archeolodzy w trakcie prac na Starym Rynku wydzielili z ziemi blisko 1300 artefaktów na powierzchni jedynie 120 metrów kwadratowych. Badania są kontynuowane.

Zobacz elementy odkrytej drogi:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami kolejna zimna noc, jest ostrzeżenie meteo
10℃
2℃
Poziom opadów:
8.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
10.59 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro