Reklama

Nowe przepisy dla kierowców od poniedziałku: będą surowsze kary

Od 18 maja wchodzą w życie nowe przepisy w ruchu drogowym.  Kierowcy, którzy w terenie zabudowanym przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h na trzy miesiące stracą prawo jazdy. Surowe kary czekają też kierowców, którzy będą prowadzić auto na "podwójnym gazie".

Zgodnie z nowymi przepisami kierowcy, którzy przekroczą prędkość o więcej niż 50 km/h poruszając się w terenie zabudowanym już podczas kontroli stracą prawo jazdy na 3 miesiące. Pozostanie ono w rękach kontrolującego policjanta. Jeśli taki kierowca odważy się jeszcze wsiąść za kierownicę bez prawa jazdy ten okres będzie wydłużony do 6 miesięcy. Jeśli zdarzy się to raz jeszcze kierowca może się liczyć z cofnięciem uprawnień do kierowania pojazdem.

Z podobną karą muszą liczyć się kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób (o dwie osoby więcej niż wskazano w dowodzie rejestracyjnym). Zmieni się również postępowanie wobec osób, które zostaną przyłapane na prowadzeniu pojazdu na tzw. "podwójnym gazie". Jeśli kierowca pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek musi liczyć się z tym, że okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów został wydłużony z 10 do 15 lat - minimalna kara to 3 lata. Kierowcy, którzy wsiądą za kierownicę po spożyciu alkoholu muszą się również liczyć z wysokimi karami finansowymi. Będzie to kara nie mniejsza niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby, którą złapano po raz pierwszy oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł., dla recydywistów. Natomiast dla osób, które na "podwójnym gazie" spowodują wypadek zapłacą karę minimum 10 tys. zł. W ten sposób uzyskane pieniądze będą przekazywane na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach.

Według nowych przepisów sąd będzie miał możliwość zamiany orzeczonego wcześniej zakazu prowadzenia pojazdów na konieczność posiadania blokady alkoholowej tzw. alkolocka w pojeździe, ale będzie to możliwe jedynie po upływie połowy zakazu. A w przypadku, gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat.

Nowe przepisy uderzą również w osoby, które bez uprawnień będą prowadziły pojazd po wcześniejszej utracie prawa jazdy. Za takie przestępstwo będzie grozić grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Dotychczas było to wykroczeniem.

Przepisy będą zaostrzone również wobec młodych kierowców. Osoby, które w ciągu 2 lat od uzyskania prawa jazdy dopuszczą się jednego przestępstwa drogowego, czyli na przykład spowodują wypadek lub wsiądą za kierownicę po alkoholu lub dopuszczą się 3 wykroczeń polegających na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, utracą prawo jazdy. Rozwiązanie to będzie obowiązywało do 3 stycznia 2016 r. Osoby, o których mowa, będą docelowo objęte nadzorem w ramach okresu próbnego przewidzianego w ustawie o kierujących pojazdami, mającego wejść w życie 4 stycznia 2016 r. - informuje MSW.

Według badań przeprowadzonych na zlecenie MSW - większość Polaków popiera nowe przepisy. Badania opinii społecznej pokazują jednoznacznie, że większość Polaków popiera natychmiastowe odbieranie kierowcom prawa jazdy za rażące naruszenie przepisów- poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak. Polacy mają też bardzo zdecydowane zdanie na temat karania nietrzeźwych kierowców. Prawie wszyscy respondenci (96 proc.) opowiedzieli się za natychmiastowym odbieraniem prawa jazdy za recydywę w jeździe pod wpływem alkoholu - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro