Reklama
Reklama

Rekordowe "Centrum Warte Poznania"

Do tegorocznej edycji poznańskiego konkursu "Centrum Warte Poznania" zgłoszono rekordową liczbę projektów. Rekordowa jest też suma dotacji - to aż 350 tysięcy złotych.

"Centrum Warte Poznania" to konkurs organizowany przez miasto już po raz czwarty, w którym udział mógł wziąć każdy, kto ma ciekawy pomysł na ożywienie przestrzeni miejskiej. Nie da się administracyjnie, odgórnie ożywić przestrzeni czy społecznie, czy przestrzennie, czy gospodarczo - zawsze musi być ten impuls oddolny. "Centrum Warte Poznania" ma pobudzać lokalne społeczności - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się niemal sto podmiotów, które chciały otrzymać dofinansowanie na swój pomysł. Spośród nich wybranych zostało 19. Uznaliśmy, że chyba lepiej będzie jeśli więcej dotacji będzie służyło większej ilości odbiorców. Dla nas to trochę więcej pracy, jako dla urzędników, natomiast myślę, że dla poznaniaków to jest więcej propozycji i myślę, że to jest naszą naczelną zasadą - tłumaczy Marcin Kostaszuk, p.o. dyrektora Wydziału Kultury UM.

Największe uznanie komisji uzyskały dwa podmioty -Fundacja Puenta, w ramach projektu "W środku Śródki" zrealizuje niezwykle barwny mural poświęcony dzielnicy. A także poznańscy fotograficy Mariusz Forecki, Adrian Wykrota i Andrzej Dobosz wykonają projekt "Tak dla fotografii w Poznaniu" - zakładający otwarte, darmowe warsztaty i wiele innych działań popularyzujących wiedzę o uwiecznianiu codziennego życia w galerii PIX.HOUSE na Łazarzu.

Docenione zostały też pomysły poznańskich samorządów pomocniczych, dzięki temu na os. Święty Łazarz pojawi się kino plenerowe i warsztaty zumby (oba w Parku Kasprowicza). Pojawią się też dwa kolejne poetyckie murale. Na Jeżycach mieszkańcy będą mogli korzystać z inspirującego cyklu wydarzeń w Centrum Amarant, czyli Domu Tramwajarza, w którym od lutego działają wspólnie Fundacja Amarant i teatr MplusM. Natomiast na Ogródku Sztuki Jeżyckiego Centrum Kultury przy ul. Jackowskiego planowane są koncerty i wystawy przy wybudowanym w ubiegłym roku "balkonie Julii".

Nowe oblicze zyska też targowisko przy Dolnej Wildzie, gdzie pojawią się stoiska młodych plastyków, którzy wystawią swe prace w ramach projektu Jakuba Kaprala "Sztuka na Bema". Wsparte zostaną również projekty w Schronie Kultury "Europa" przy ul. Rolnej i świetlicy w pracowni "GODny" na Wierzbięcicach oraz Królowa Wilda i duchy Wildy" - wielkoformatowy kolaż złożony z archiwalnych zdjęć dzielnicy, który zobaczymy przy ul. Fabrycznej.

Zmiany zajda również na Starym Mieście dzięki pomysłodawcom "Akcji pstryk" - w starym korycie Warty ma być nie tylko jaśniej, ale też przytulniej. Natomiast a Śródce powstanie nie tylko niezwykły mural, ale też miejskie winnice.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami kolejna zimna noc, jest ostrzeżenie meteo
9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro