Reklama

Kupujesz bilet metropolitalny ZTM? Przeczytaj!

Do 30 czerwca 2015 roku są ważne uprawnienia do kupowania biletów metropolitalnych, które zostały wydane w ubiegłym roku. Z możliwości podróżowania komunikacją miejską posiadając tańszy bilet korzysta obecnie kilkadziesiąt tysięcy osób. Czy konieczne jest ponowne złożenie oświadczenia w ZTM, by móc korzystać z tańszych biletów?

Około 90 tysięcy mieszkańców skorzystało z możliwości kupienia biletu metropolitalnego - tańszej wersji sieciówki dostępnej dla osób mieszkających na terenie Poznania lub jednej z gmin objętych porozumieniem międzygminnym, a także rozliczającej PIT na terenie Poznania lub takiej gminy.

Bilet metropolitalny na 30 dni (strefa A) kosztuje 99 złotych. Osoby, które nie mają prawa do kupienia tego "promocyjnego" biletu płacą za sieciówkę na 30 dni o 16 złotych więcej. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania ulgi przyznawane są na podstawie pisemnego oświadczenia składanego w Zarządzie Transportu Miejskiego. Początkowo zakładano, że uprawnienie do kupienia biletu metropolitalnego będzie przyznawane na rok i będzie obowiązywać do 30 czerwca roku przypadającego po roku, w którym przyznano uprawnienie.

Już w lutym apelowaliśmy do mieszkańców, by składali nowe oświadczenia jak najszybciej - istniało ryzyko, że im bliżej do 30 czerwca, tym tłoczniej zrobi się w Punktach Obsługi Klienta ZTM. Okazuje się jednak, że ponownej konieczności złożenia oświadczenia nie będzie. - Rada Miasta Poznania uchwaliła propozycję Zarządu Transportu Miejskiego dotyczącą zmiany w procedurze uprawnienia do Biletu Metropolitalnego. Uchwała wejdzie w życie 1 maja i ułatwi korzystanie z tego atrakcyjnego cenowo i cieszącego się dużym powodzeniem biletu okresowego - wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski z ZTM.

Na czym polega ułatwienie? - Zmiana polega na wprowadzeniu bezterminowości obowiązywania oświadczeń. W praktyce, dla pasażera posiadającego zapisane na imiennej karcie PEKA uprawnienie do BM oznacza to, że raz złożone oświadczenie do BM jest ważne bezterminowo - dodaje. Konieczność ponownego złożenia oświadczenia wystąpi tylko wtedy, gdy pasażer zmieni miejsce zamieszkania, Urząd Skarbowy lub w przypadku, gdy pasażer będzie chciał dopisać kolejną osobę do oświadczenia (może to być dziecko, którego jest rodzicem lub opiekunem).

Bezterminowość oświadczeń nie oznacza jednak, że pasażerowie korzystający z biletu metropolitalnego nie muszą się pojawić w Punkcie Obsługi Klienta ZTM lub Punkcie Sprzedaży Biletów. Po 1 maja pasażerowie mający uprawnienia do kupienia tańszego biletu będą musieli odwiedzić jeden z tych punktów, by zaktualizować zapis na karcie PEKA. - Czynność ta szczególnie dotyczy osób doładowujących kartę PEKA w biletomatach lub poprzez internet, pozostałym osobom ulga zostanie zaktualizowana automatycznie w momencie dokonywania np. zakupu biletu w POK lub PSB - podkreśla Trzebiatowski.

Jest jedno "ale". Zmiana nie dotyczy pasażerów kupujących biletu metropolitalnego z ulgą np. studencką czy dla rencistów. - W przypadku powyższych grup pasażerów czas obowiązywania uprawnienia zależy od terminu ważności dokumentu będącego podstawą do ulgi 50 proc.

Więcej o bilecie metropolitalnym TUTAJ.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.24 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro