Chcą wybudować makietę Poznania. Potrzebują finansowego wsparcia
Grupa poznańskich modelarzy postawiła sobie za cel utworzenie makiety naszego miasta, która z jednej strony mogłaby się stać atrakcją, ale przede wszystkim miałaby służyć urzędnikom jako narzędzie do planowania zabudowy. Właśnie zbierają pieniądze na budowę dwóch pierwszych modułów obejmujących m.in. plac Wolności.
Projekt "Makieta Miasta" zakłada budowę makiety prezentującej Poznań w skali 1:500. Nie ma niej być zaprezentowany cały Poznań, a przede wszystkim Śródmieście i np. Cytadela oraz Wolne Tory. Projekt chce zrealizować pracownia Modelarnia, która specjalizuje się w przygotowywaniu modeli architektonicznych.
Aby móc zacząć budować makietę, trzeba zdobyć pieniądze na ten cel. Zbiórka już trwa na portalu PolakPotrafi.pl (TUTAJ). - Do 22 czerwca chcemy uzbierać około 22 tysięcy złotych na dwa pierwsze moduły makiety - mówi Kornel Andrys z Modelarni. Moduły mają przedstawiać m.in. plac Wolności oraz ulicę Święty Marcin. - Cała makieta ma się składać z 87 modułów, które powinny być tańsze niż dwa pierwsze. 22 tysiące złotych potrzebujemy bowiem nie tylko na przygotowanie modułów, ale też stworzenie aplikacji mobilnej, która będzie współpracować z makietą oraz na zakupienie mapy geodezyjnej - dodaje.
Aplikacja ma umożliwiać "skanowanie" budynków i dzięki temu uzyskanie informacji np. na temat tego, co się w nich mieści. - Nie słyszeliśmy, aby w Polsce istniała makieta współpracująca z taką aplikacją - wyjaśnia Andrys. - Ułatwia ona m.in. aktualizowanie informacji o lokalach mieszczących się w mieście. Oczywiście samą makietę także będzie można aktualizować, bo przecież pojawiają się nowe budynki, a inne są wyburzane, ale nie następuje to tak często jak zmiana punktów usługowych i lokali mieszczących się w obiektach - przyznaje.
Makieta ma być monochromatyczna. - Wyróżnione kolorystycznie będą jedynie zieleń, ścieżki rowerowe czy ulice. W szczegółach przedstawimy budynki reprezentacyjne oraz te, na które sponsorzy wyłożą pieniądze. Pozostałe obiekty będą prezentowane w sposób uproszczony.
Głównym celem makiety ma być pomoc urzędnikom. - Makieta ma być przede wszystkim narzędziem dla urzędników ułatwiającym planowanie miasta, nowych zabudowań. Rozszerzyliśmy ją o aplikację, by była interesująca również dla osób, które nie interesują się planowaniem przestrzeni - kończy.
Zobacz spot promujący projekt: