Reklama

Urzędnicy planują Poznańską Kolej Metropolitalną

Urzędnicy snują kolejowe plany na przyszłość. Ma być więcej pociągów, przystanków i dodatkowe tory. Władze Poznania, województwa, powiatu oraz ponad dwudziestu gmin rozpoczęły opracowywanie koncepcji budowy kolei metropolitarnej.

Zalety transportu kolejowego już dziś doceniają mieszkańcy Czerwonaka, Murowanej Gośliny, Wągrowca. Po remoncie tej linii liczba pasażerów znacząco wzrosła - Planowano, że będzie korzystało z tej linii około 1000 osób dziennie, a w tej chwili jest to ponad 2000 osób i cały czas jest to liczba rosnąca - mówi Stanisław Wilczyński, burmistrz Wągrowca.

Urzędnicy nie mają wątpliwości, że budowa kolei metropolitalnej to konieczność - Musimy określić, jak i którędy te pociągi mają jechać. To jest bardzo duży projekt i te trzy lata będzie trwało opisywanie tego wszystkiego - mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

Przygotowanie projektu rozpoczęło się dzisiaj - Chcemy wspólnie opracować jednolitą koncepcję kolei metropolitalnej i zobowiązujemy się, że później każdy będzie w ramach swoich kompetencji ją wdrażał - tłumaczy Maciej Musiał, kierownik projektu ze Stowarzyszenia Metropolia Poznań.

Urzędnicy mają ustalić, ile gminy potrzebują pociągów, gdzie zbudować nowe stacje i przystanki, a także jak skomunikować z nimi inne środki komunikacji. W Poznaniu opracowywanie planu koordynuje Zarząd Transportu Miejskiego - Ta koncepcja będzie opracowana jeszcze w tym roku. Tam będą wskazane wszystkie przystanki. Rozważamy między innymi Franowo, Górczyn, Zawady, Jeżyce, Hetmańska i dużo można by jeszcze wymieniać - wyjaśnia Bogusław Bajoński, dyrektor ZTM.

Jednym z głównych problemów jest konieczność budowy nowych torowisk, które obsługiwałyby zwiększony ruch. Trzeci, a czasem nawet czwarty tor przydałby się na Jeżycach, Starołęce, a także pomiędzy Dworcem Głównym a stacją Poznań Wschód - Przewidując rozwój tej kolei, musimy przewidywać rezerwy terenowe , żeby się nie okazało, że nie jesteśmy w stanie rozwinąć jej pełnych możliwości - mówi Jeremi Rychlewski z Politechniki Poznańskiej.

Opracowanie projektu kolei metropolitarnej będzie kosztowało 1,9 miliona złotych. Większość tej kwoty pochodzi z europejskich funduszy wsparcia rządów Islandii, Norwegii i Liechtensteinu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Mgła nie odpuszcza. Znowu spowije miasto i okolice
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
45.60 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro