Reklama
Reklama

Sołacz w średniowieczu? Zobacz zdjęcia z badań archeologicznych

fot. CYRYL
fot. CYRYL

Cyfrowe Repozytorium Lokalne CYRYL zostało uruchomione w ubiegłym roku, a w tej chwili w jego zbiorach znajduje się prawie 6000 obiektów. Duża część zdjęć przedstawia Poznań w latach PRL, ale można też obejrzeć zdjęcia z badań archeologicznych prowadzonych na terenie Sołacza na początku dwudziestego wieku.

Dziś Sołacz to część miasta, która oddalona jest o zaledwie dziesięć minut podróży tramwajem od centrum miasta. Warto jednak pamiętać, że jeszcze na początku XX wieku była to podpoznańska wieś, a jej historia sięga średniowiecza. W okolicy dzisiejszego Sołacza w 1253 roku istniała osada Niestachów, a w wieku XIV po raz pierwszy w źródłach pojawia się nazwa Sołacz, która pochodzi od słowa Sołek, oznaczającego spichlerz. Sołacz w dzisiejszym kształcie powstał w XIX wieku, a na początku XX został włączony w granice miasta.

To właśnie w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku prowadzono badania archeologiczne, których celem było udokumentowanie śladów dawnego osadnictwa - W czasie badań wykopaliskowych przy ul. Mazowieckiej 43 zarejestrowano zarówno pozostałości wcześniejszej wsi jak i ślady orki z przełomu średniowiecza i nowożytności związanej ze zmianą wsi na folwark. Cmentarzysko należące do tej osady jest chyba najstarszym (lub jednym z najstarszych) pozakościelnym cmentarzyskiem o obrządku chrześcijańskim w Polsce. Jest ono datowane na schyłek X lub początek XI wieku, a wyposażenie zmarłych jest typowe dla elity Wielkich Moraw. To sprawia, że jest to jedno z najważniejszych stanowisk wczesnośredniowiecznych Poznania - czytamy w serwisie CYRYL, który zeskanował dokumenty będące w zasobach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
4.22 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro