Złamał szyfr Enigmy. Z matematyki miał "bardzo dobry"
Archiwum Państwowe w Poznaniu upubliczniło świadectwo dojrzałości oraz prace maturalne Henryka Zygalskiego, który wraz z Jerzym Różyckim i Marianem Rejewskim rozszyfrowali w trakcie II wojny światowej Enigmę. Kryptolog był wychowankiem Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu.
Bardzo dobry z religii i matematyki, dobry z języka polskiego, łacińskiego oraz greckiego, a także z historii i fizyki. Na świadectwie dojrzałości Henryka Zygalskiego są oceny, z których z pewnością mógł być dumny. Dobrze oceniono również jego uczestnictwo w "ćwiczeniach cielesnych", a bardzo dobrze przygotowanie z przyrodoznawstwa.
Wszystkie te informacje ujrzały światło dzienne dzięki Archiwum Państwowemu w Poznaniu. - Podczas przeprowadzania kwerendy dla jednego z użytkowników archiwum natrafiono na wynik matury Henryka Zygalskiego - matematyka, kryptologa, wychowanka Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. To właśnie w tym zespole odnaleziono świadectwo ukończenia szkoły, wykaz ocen oraz prace maturalne z: łaciny, historii i matematyki, poznańskiego naukowca - wyjaśnia poznańskie Archiwum Państwowe.
Teraz każdy może przeczytać prace maturalne znanego kryptologa. Z łaciny i historii dostał ocenę dostateczną, ale za to z matematyki... bardzo dobrą. Nauczyciel sprawdzający pracę z matematyki w opisie przyznał, że uczeń potrzebował bardzo mało czasu na wykonanie zadań.
Henryk Zygalski wraz z Jerzym Różyckim i Marianem Rejewskim byli przed wojną pracownikami Uniwersytetu Poznańskiego. Złamanie przez nich szyfru Enigmy było ważnym wydarzeniem, które przyczyniło się do ostatecznego zwycięstwa wojsk aliantów nad armią III Rzeszy w 1945 roku. Zygalski po wojnie mieszkał na emigracji - w Wielkiej Brytanii. To właśnie o tych trzech kryptologach przypomina pomnik stojący przed Centrum Kultury Zamek.
Zobacz dokumenty ujawnione przez archiwum: