Pogoda jutro Pogoda Poznań
3015
Odra w Poznaniu: kilkanaście podejrzeń zachorowań
KaT | aktualizacja: Piątek, 24 stycznia 2014 roku, godzina 11:40

Troje dzieci i cztery osoby dorosłe narodowości romskiej trafiły do dwóch poznańskich szpitali z podejrzeniem zachorowania na odrę. Jeden przypadek choroby do tej pory potwierdzono. - Niestety, ale żadna z tych osób nie była szczepiona - wyjaśnia sanepid. Jak udało nam się ustalić, potwierdzonych przypadków może być więcej.

Odra w Poznaniu: kilkanaście podejrzeń zachorowań
Jednym z objawów odry jest wysypka | fot. Wikipedia

W szpitalu im. Krysiewicza przebywa obecnie dziecko, u którego potwierdzono zachorowanie na odrę. To bardzo zaraźliwa choroba zakaźna, głównie wieku dziecięcego. - Do tego samego szpitala trafiło jeszcze dwoje innych dzieci z podejrzeniem odry. Pobraliśmy od nich próbki krwi i czekamy na wyniki. Oczekiwanie trwa około 10 dni - mówi Cyryla Staszewska, rzeczniczka powiatowego sanepidu. Dzieci wyszły już ze szpitala i wróciły do domów. - Są w dobrym stanie - dodaje.


Do szpitala przy Szwajcarskiej trafiły natomiast cztery osoby dorosłe z podejrzeniem odry. - Jedna z nich przebywa na oddziale zakaźnym, a trzy wypisały się na własne żądanie - tłumaczy Staszewska.

Nawet jeśli któreś z dzieci lub dorosłych przebywających poza szpitalem okaże się być chore na odrę - w tej chwili nie zaraża. Zarazić się można drogą kropelkową, ale zakaźność chorego występuje w okresie od około dwóch dni przed wystąpieniem objawów do maksymalnie czterech dni po wystąpieniu wysypki.

Wszystkie osoby, które trafiły do szpitali z podejrzeniem odry są narodowości romskiej. - Niestety nikt z nich nie był szczepiony. Takie sytuacje pokazują, że unikanie obowiązkowych szczepień w wieku dziecięcym (m.in. przeciw gruźlicy, błonicy, polio czy właśnie odrze) zwiększa ryzyko zachorowanie na taką chorobę. Szczepień nie wolno bagatelizować - zapewnia Staszewska.

Obecnie sanepid prowadzi wywiad, na podstawie którego ustalone zostaną osoby, które mogły mieć kontakt z osobami z podejrzeniem odry. - Niestety problem jest taki, że te osoby wskazują różne adresy jako swoje miejsce zamieszkania. Pojawia się nawet Wrocław, a to może oznaczać, że ognisk epidemicznych może być więcej. Cały czas badamy tę sprawę - kończy. Poprzedni potwierdzony przypadek odry w Poznaniu odnotowano w 2012 roku.

Jak dowiedzieliśmy się w szpitalu im. Krysiewicza, w ciągu ostatnich dwóch tygodni na dziecięcym oddziale zakaźnym tego szpitala przebywało pięcioro dzieci z objawami odry. Wszystkie miały kontakt z dzieckiem z potwierdzoną odrą. Lekarze wciąż czekają na wyniki badań pozostałych dzieci, ale jest bardzo prawdopodobne, że również stwierdzona zostanie u nich ta choroba.

Jakie są objawy odry? Początkowo przypominają grypę - może to być podwyższona temperatura, kaszel, katar. Do charakterystycznych objawów odry należą nadwrażliwość na światło przez zaczerwienione oczy, zwiększona produkcja wydzieliny ocznej, a także wysypka pojawiająca się m.in. na błonie śluzowej jamy ustnej.

SONDA
Czy nadzór nad przyjmowaniem obowiązkowych szczepień jest wystarczający?
A. Tak. Pacjenci bez takich szczepień to rzadkość.[14%]
B. Taki nadzór nie powinien istnieć. Szczepienia to indywidualna sprawa.[24%]
C. Nie. W niektórych środowiskach nadzór powinien być dokładniejszy.[62%]
Liczba głosów: 217
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI
Przebudowa Gdyńskiej: trwa rozbiórka budynków mieszkalnych
Przebudowa ulicy Gdyńskiej zakłada jej poszerzenie, a to oznacza nie tylko wycinkę drzew i krzewów rosnących przy trasie. Trwa rozbiórka budynków mieszkalnych, które kolidowały z planowaną inwestycją. Dodatkowo znikają również budynki gospodarcze.
więcejCzytaj więcej | Poniedziałek, 2015.08.24 08:49
Nie brakuje kierowców, którzy z gapiostwa przejeżdżają Mostem Teatralnym do ul. Roosevelta. Tym razem na drodze tego samochodu stanął "szeryf", który własnym ciałem uniemożliwił przejazd auta.
więcejCzytaj więcej | Piątek, 2015.08.21 17:30
 
WASZE KOMENTARZE[1] [2]
~Jola: ja byłam szczepiona,a i tak chorowalam
dodano: Sobota, 2015.02.28 07:11, IP:91.227.1.XXX
ok
1
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarespe: A co będzie gdy latem pojawi się dżuma bo GOAP nie wywiezie śmieci
dodano: Sobota, 2015.02.28 07:45
ok
1
not ok
29
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimgNie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.