Pogoda jutro  Pogoda Poznań
3 0
Przetarg na wywóz śmieci będzie powtórzony?
BS
środa, 2.10.2013 r.
godz. 21.04
BS | środa, 2.10.2013 r., godz. 21.04

Inspektorzy Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska sprawdzili firmę, która wygrała przetarg na wywóz śmieci. Okazuje się, że jest nieprzygotowana do świadczenia swoich usług, a w związku z tym przetarg może zostać powtórzony.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
2°C 996 hPa
JUTRO
pogoda
3°C 1002 hPa
POJUTRZE
pogoda
3°C 1010 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

W połowie września przetarg na wywóz śmieci wygrało hiszpańskie konsorcjum. Nowy odbiorca śmieci miał wywozić odpady od mniej więcej czterystu tysięcy osób. Jako swoją bazę do dokumentów firma wpisała...  parking na Junikowie - Obejrzeliśmy ten teren i on na pewno nie jest żadną bazą magazynowo-transportową. Nie ma tam miejsca, gdzie te śmieci mogłyby być magazynowane - mówi Hanna Kończal, wicedyrektor WIOŚ.

Teren nie jest utwardzony, a do tego nie ma chroniących przed zanieczyszczeniem separatorów, co narusza rządowe rozporządzenia w sprawie wywozu śmieci. Z przedstawicielem firmy nie udało nam się skontaktować. Na łamach innych mediów konsorcjum zapewnia, że wskazany teren spełnia wszystkie wymogi określone w przepisach.

Sprawą zainteresowali się przedstawiciele GOAP-u, którzy zapewniają, że przyjrzą się zwycięzcy przetargu - Są oświadczenia z ich strony, które są w dużej sprzeczności z tym, co pisze WIOŚ. Nie wiem. Będziemy to wyjaśniać, czy to na pewno jest ten sam teren? - zastanawia się Przemysław Gonera, dyrektor ZM GOAP.

Hiszpańska firma nie podpisała jeszcze umowy na wywóz śmieci. Może to zrobić dopiero po rozpatrzeniu trzech skarg, które wpłynęły po przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej. Również tam wpłynie opinia WIOŚ. Rozstrzygnięcie możliwe jest najwcześniej w połowie października - Dziwi mnie absolutnie spokój GOAP-u i nie podejmowanie jakichkolwiek czynności. Moim zdaniem jest to po prostu wyraz złej woli i być może niekompetencji - mówi Tomasz Lewandowski, radny SLD.

Jeśli konsorcjum rzeczywiście nie będzie w stanie wywozić śmieci, cała procedura wyboru firm prawdopodobnie ruszy od początku. Tym razem już na zmienionych warunkach - Ta firma nie posiada na terenie Polski ani jednej śmieciarki. Chyba, że brać pod uwagę jednego z członków konsorcjum - firmę, która wywozi śmieci z kilku kaszubskich wsi w okolicach Wejherowa - mówi Wojciech Kulak, wiceprezes Remondis. W tej chwili trudno powiedzieć, kiedy ostatecznie wybrane zostaną firmy, które odbiorą poznańskie śmieci.

ZOBACZ VIDEO
arrow
ZOBACZ KOMENTARZE (58)
arrow
WASZE KOMENTARZE
12
~esem: Skoro hiszpańska firma nie posiada bazy składowania śmieci oraz sprzętu, którym te śmieci może segregować i zbierać, to jakim cudem wygrała przetarg? Przecież takie warunki jak wykazanie zaplecza technicznego, powinny być wymagane już na wstępie przy składaniu dokumentów przetargowych. Przy tak dużych przedsięwzięciach jakim jest obsługa czystości miasta Poznania, cena nie może wynosić 100%..Szanowni Państwo z Urzędu Miasta- użyjcie innych wag przy kryteriach, np. cena - 75%, doświadczenie - 10%, przyjazność środowiska - 15% itd. Wtedy nie wygra najtańszy tylko taki, który zadba o czystość.
~gosc: sa.poznanskie.firmy.nie.mozna.bylo.wybra
~takijeden: W tym GOAPie to widzę sami specjaliści siedzą ;/ ostatnio znalazłem bloga którego założyły firmy które odwołały się od tego całego przetargu www.rewolucjasmieciowa.piszecomysle.pl
~Autor: No wreszcie. Absurdy przetargowe sa znane od lat. Kryterium wybory cena to mit. Większość przetargów w Polsce to pic na wodę fotomontaż. Firmy wygrywają a potem za psie pieniądze robotę wykonują podwykonawcy, bo Wygrywający nie ma pojęcia o robocie, nie ma sprzętu, ludzi itp. Małe firmy nie mają szans na start w przetargu, bo nie maja wystarczającego kapitału, ale to właśnie te małe firmy potem sa najlepsze do wykonywania prac. To nie dotyczy tylko śmieci, ale także terenów zielonych, sprzątania, budowania autostrad itp. Niemcy nie patrzą na cenę tylko na jakość, opinię danej firmy. Jak można dopiero po rozstrzygnięciu przetargu sprawdzać fizycznie czy firma ma jakiekolwiek zaplecze sprzętowe czy składowe. Warunki przetargowe dawno powinny być zmienione.
~Autor: to nie konsorcjum tylko psia buda bez żadnej śmieciarki...
Broker2: " Dziwi mnie absolutnie spokój GOAP-u i nie podejmowanie jakichkolwiek czynności. Moim zdaniem jest to po prostu wyraz złej woli i być może niekompetencji - mówi Tomasz Lewandowski, radny SLD." To nie brak dobrej woli tylko w GOAP dostali już takie łapówki żeby ustawić przetarg pod hiszpanów że teraz jeśli to nie wypali to ktoś będzie musiał tą łapówę oddać. Za dużo szumu się zrobiło żeby poraz kolejny ustawić przetarg pod tą samą firmę.
avatar
SamJack: ten cały GOAP na zieloną trawkę jak słyszę dyrektora będziemy sprawdzać co nie zagrało to mnie szlag trafia firma przywieziona w teczce wygrywa przetarg i nikt nic nie wie a sterty smieci wielkogabarytowych zalegają na osiedlach i nikt nic nie robi,kogo stać na wywiezienie starego tapczanu z Piątkowa na Miłostowo czy Górecką
~Autor: ~esem: Skoro hiszpańska firma nie posiada bazy składowania śmieci oraz sprzętu, którym te śmieci może segregować i zbierać, to jakim cudem wygrała przetarg? ...
toż to żaden cud, każdy wie jak się taki cud nazywa, "nie posmarujesz nie pojedziesz" czyż nie???
12
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimg
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum