Reklama

Lotnisko Ławica ma już 100 lat

fot. Archiwum Portu Lotniczego Poznań Ławica
fot. Archiwum Portu Lotniczego Poznań Ławica

Dokładnie 26 sierpnia 1913 roku cesarz Wilhelm II odebrał w podpoznańskiej wsi Ławica paradę V Korpusu Armii z okazji otwarcia pruskiego lotniska wojskowego Stacja Lotnicza Poznań. Jednak główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano na przełom września i października.

Stacja Lotnicza Poznań będąca na początku pruskim lotniskiem wojskowym powstała w roku 1913. Obiekt miał wzmocnić stacjonujący w mieście V Korpus Armii, lecz idea zakupu samolotu oraz wybudowania lotniska narodziła się w redakcji lokalnego dziennika "Posener Tageblatt". Inicjatywę zbiórki pieniędzy na ten cel, popartą przez władze miasta i prowincji, realizował Komitet prowincjonalny. Do sukcesu przedsięwzięcia z pewnością przyczyniło się duże zainteresowanie lokalnej społeczności nowymi zagadnieniami związanymi z lotnictwem.

Oficjalne otwarcie odbyło się 26 sierpnia 1913 roku. Cesarz Wilhelm II odebrał paradę V Korpusu Armii, na którą przybyło tysiące mieszkańców miasta. Na powierzchni ok. 300 hektarów Stacja Lotnicza Poznań obejmowała trawiaste pole wzlotów, koszary, warsztaty oraz trzy hale, w których docelowo mogło stacjonować trzydzieści maszyn. Jednym z nich był samolot Poznań, ufundowany w ramach zbiórki zorganizowanej przez "Posener Tageblatt".

Przed I wojną światową, a także w czasie jej trwania, na lotnisku funkcjonowała szkoła pilotów, obserwatorów i mechaników, poza tym naprawiono tu samoloty i składowano sprzęt lotniczy. Po wojnie, kiedy zabór pruski pozostał w obrębie Rzeszy Niemieckiej, lotnisko odegrało kluczową rolę w Powstaniu Wielkopolskim. 6 stycznia 1919 roku oddział liczący 350-400 powstańców, wspierany przez dwie armaty, zdobył lotnisko po dwudziestu minutach szturmu. Polacy przejęli teren lotniska oraz cenny sprzęt - trzydzieści sprawnych samolotów bojowych i szkoleniowych, amunicję oraz części zapasowe. Do dwóch nieudanych niemieckich nalotach, stacja lotnicza Poznań-Ławica, jako pierwsza powstańcza jednostka lotnicza, zaczęła odtąd odgrywać bardzo ważną rolę w rozwoju lotnictwa polskiego.

Już od momentu przejęcia podjęto szereg inicjatyw zmierzających do utworzenia cywilnego portu lotniczego. W maju 1921 roku podczas trwania I Targu Poznańskiego z lotniska wystartowały do Warszawy i Gdańska pierwsze w Polsce komunikacyjne samoloty w ruchu komercyjnym, a od 1925 roku samoloty już regularnie latały na trasie Poznań-Warszawa-Poznań,

W czasie II wojny światowej nastąpiła rozbudowa lotniska użytkowanego przez Luftwaffe m.in. powiększenie obszaru, modernizacja, budowa obiektów wojskowych oraz betonowej drogi startowej. Lotnisko wznowiło działalność w kwietniu 1945 roku, gdyż otwarto drugie w kraju połączenie okrężne Warszawa-Łódź-Poznań-Katowice-Łódź-Warszawa.

Po upływie wieku, w tej samej lokalizacji, działa nowo rozbudowane, nowoczesne lotnisko regionalne. Finał trwającego od roku 2011 procesu inwestycyjnego zbiega się z setną rocznicą powstania portu. W roku 2012 oddano do użytkowania nową, równoległą do pasa startowego drogę kołowania ze ścieżkami szybkiego zjazdu oraz nowe płaszczyzny postojowe samolotów. - Na przełomie września i października zostanie oficjalnie otwarty rozbudowywany etapami terminal pasażerski. Będzie to główny element uroczystości jubileuszowych. Dokładnie po 100 latach działalności, infrastruktura Ławicy jest w pełni rozwinięta. Osiągnięty poziom przepustowości zapewni Poznaniowi i Wielkopolsce odpowiednią dostępność komunikacyjną drogą powietrzną na następne ćwierć wieku - informuje Hanna Surma z Portu Lotniczego Poznań Ławica.

Aktualnie poznańskie lotnisko obsługuje 29 kierunków wakacyjnych i blisko 30 stałych połączeń. W 2012 roku Ławica odprawiła 1.595.221 pasażerów, a w lipcu 2013 roku z lotniska korzystało 168.585 osób.

Opracowano na podstawie "Na Podniebnych Szlakach - Port Lotniczy Poznań-Ławica - Tradycja i współczesność 1913-2001", autorstwa dr Andrzeja Zarzyckiego; Wydawnictwo i Drukarania UNI_DRUK s.c, rok 2001.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
8.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro