Reklama
Reklama

"Tadełusz" na Pomniku Harcerzy nad Maltą: "to nie błąd"

fot. Joanna

Na wyremontowanym Pomniku Harcerzy na polanie nad Maltą można zobaczyć listę osób, którym monument jest poświęcony. Jedno z imion przykuwa uwagę przechodniów - "Tadełusz". Urzędnicy zapewniają, że to nie błąd.

Pomnik Harcerzy na polanie nad Maltą powstał w 1937 roku. Zniszczono go w czasie II wojny światowej. Obiekt, który można zobaczyć obecnie postawiono w 1992 roku. Przez lata był dewastowany. Dopiero w tym roku doczekał się remontu. Pomnik obłożono nowymi płytami. Można na nich zobaczyć listę osób, którym jest poświęcony.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA


To właśnie jedno z imion wzbudza spore zainteresowanie przechodniów. Uważnym spacerowiczom nie umknie nietypowa pisownia imienia Tadeusz przez "ł" - "Tadełusz". - Jeśli jest to błąd, to można to nazwać wandalizmem językowym - mówi Marek Sternalski, radny PO z komisji kultury. - Przykro, że taka sytuacja ma miejsce. Płytę trzeba będzie wymienić - dodaje.

Wymiany jednak nie będzie, bo urzędnicy zapewniają, że "Tadełusz" błędem nie jest. - Pisownia tego imienia była sprawdzana kilka razy. Wykonawca remontu miał wątpliwości czy umieścić płytę z takim imieniem na pomniku, bo sam ma na imię Tadeusz. Dokładnie sprawdziliśmy dokumentację, konsultowaliśmy się z Klemensem Mikułą, który projektował monument, a także Jarosławem Rurą z ZHP - tłumaczy Mikołaj Szumski z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Potwierdza to Rura. - W przypadku tego imienia nie mieliśmy wątpliwości. Z dokumentacji wynikało jasno, że imię pisano "Tadełusz", dlatego taka wersja znalazła się na pomniku - tłumaczy Jarosław Rura. - Wątpliwości pojawiły się natomiast przy jednym z nazwisk. Część z nich odtwarzaliśmy z bardzo starego zdjęcia i stąd wątpliwość co do jednej litery - dodaje.

Sam pomnik zyskał nowy wygląd, ale odnowiony ma zostać także podest, na którym się znajduje. - Jeszcze w tym miesiącu włączone zostanie podświetlenie monumentu i zaczną działać lampy przy alejce prowadzącej do pomnika. Mamy też nadzieję, że uda się uzyskać pieniądze na wykończenie podestu - kończy Szumski.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
5.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro