Reklama
Reklama

Zobacz poznańską Dolinę Krzemową

Na terenie Kampusu Morasko mieści się Poznańskie Centrum NanoBioMedyczne, które dzięki zastrzykowi gotówki z Unii Europejskiej zdołało wyposażyć się w najnowocześniejszy sprzęt do badań naukowych. Zobacz jego zastosowanie.

Wyposażenie Poznańskiego Centrum NanoBioMedycznego, które znajduje się na terenie Kampusu UAM na Morasku kosztowało 111 mln zł. Pieniądze pozwoliły na zakup n.in. dwóch mikroskopów, których w całej Europie jest tylko trzydzieści. W pracowni mikroskopii elektronowej można obserwować struktury w skali nanometrycznej. To jedna miliardowa szerokości ludzkiego włosa. - Wiadomo, że zanim cokolwiek zastosujemy w medycynie, biologii czy inny dziedzinach musimy to sprawdzić - mówi Mikołaj Grześkowiak z Poznańskiego Centrum NanoBioMedycznego.

Natomiast doktor Mateusz Kępiński zajmuje się mikroskopią skaningową. W ramach swoich badań może oglądać pojedyncze atomy. Cały układ jest podobny do warunków przestrzeni kosmicznej. Wyniki pracy można wykorzystać między innymi w elektronice.

- Docieramy już do granic możliwości miniaturyzacji, a jeśli chcemy mieć nadal mniejsze urządzenia, musimy poczynić kolejne kroki podczas takich badań. Pozwolą one odpowiedzieć, czy możemy "uprawiać" elektronikę na pojedynczych atomach - mówi Kępiński.

W centrum działa również laboratorium, w którym znajdują się trzy mikroskopy optyczne. Pozwalają one przenieść się do świata pojedynczych cząsteczek. Dzięki sygnałowi w tak dużym powiększeniu można badać widma fluorescencji czy ruchy cząsteczek. A w pracowni fizyki widzenia i neuronauki kształcą się optycy okularowi czy optometryści. To w tym miejscu badany jest mózg, co pozwala zrozumieć procesy widzenia w naszym umyśle.

Poznańskie Centrum NanoBioMedyczne składa się w sumie z dziewięciu pracowni, w których kształcą się doktoranci, a także prowadzone są projekty magisterskie. W obiekcie na Morasku wykorzystuje się nanotechnologie również do zastosowań biomedycznych. Ważnym elementem funkcjonowania jest współpraca międzynarodowa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
6.47 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro