Pogoda jutro  Pogoda Poznań
6 2
Poznań: 12 i 20 złotych za wywóz śmieci od lipca
j/KaT
środa, 13.03.2013 r.
godz. 13.12
j/KaT | środa, 13.03.2013 r., godz. 13.12

12 złotych za śmieci segregowane i 20 za niesegregowane od osoby - tyle będziemy płacić od lipca co miesiąc za wywóz naszych odpadów. Ostateczną decyzję w tej sprawie podjął Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej. Przewidziano zniżki dla rodzin wielodzietnych.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
6°C 1000 hPa
JUTRO
pogoda
6°C 1004 hPa
POJUTRZE
pogoda
9°C 1013 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Już pod koniec grudnia miała zapaść ostateczna decyzja w sprawie wysokości opłat za wywóz śmieci na terenie Poznania i okolicznych gmin. Członkowie Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej nie doszli jednak do porozumienia. Później wielokrotnie przekładano termin, w którym mieliśmy poznać oficjalny cennik. Ostateczna decyzja zapadła we wtorek.

- W Poznaniu i 9 sąsiednich gminach tworzących Związek Międzygminny opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi w sposób selektywny wyniesie 12,00 zł miesięcznie od mieszkańca z możliwością zastosowania metody degresywnej, a za odpady zbierane nieselektywnie 20,00 zł bez możliwości degresji – zdecydowało Zgromadzenie ZM GOAP – poinformował Walerian Ignasiak, rzecznik prasowy ZM GOAP. Oznacza to, że w przypadku śmieci segregowanych każda osoba będzie płacić 12 złotych miesięcznie, a w przypadku śmieci niesegregowanych - 20 złotych miesięcznie.

Wprowadzono zniżki dla rodzin wielodzietnych - to tzw. metoda degresywna. Stosuje się ją jednak wyłącznie w przypadku segregowania śmieci. Zakłada ona, że w gospodarstwie domowym do 3 członków - każda będzie płacić 100% stawki podstawowej (w sumie 36 zł miesięcznie). - W gospodarstwie 4-osobowym stawka dla każdego członka wyniesie 95%, w 5-osobowym 90% itd. W gospodarstwach 13-osobowych i liczniejszych stawka dla każdej osoby wyniesie 50 procent - dodaje.

Teren znajdujący się pod pieczą Związku Międzygminnego zostanie podzielony na 23 sektory. 12 z nich obejmie gminy, a 11 pojawi się w Poznaniu. - W tym cztery obejmują tereny największych spółdzielni mieszkaniowych: Grunwaldu, Piątkowa, Rataj oraz Winograd - wyjaśnia. Zdaniem GOAP utworzenie wielu sektorów zapewni firmom zajmującym się wywozem odpadów pracę, a także konkurencyjność. Przetarg na wywóz odpadów ma być ogłoszony prawdopodobnie pod koniec marca.

Nowe stawki za wywóz śmieci zaczną obowiązywać od 1 lipca. Wiadomo, że mieszkańcy Poznania i okolicznych gmin nie będą musieli kupować nowych pojemników na odpady. - To pozostanie w gestii Związku Międzygminnego. Właściciele i zarządcy nieruchomości będą musieli jedynie rozwiązać dotychczasową umowę z odbiorcami odpadów - mówił nam w poniedziałek Ignasiak.

ZOBACZ WYNIKI SONDY
arrow
Czy odpowiada Ci propozycja cen za wywóz śmieci?
21%
a) Tak. 12 zł za odpady segregowane od osoby to rozsądna stawka
3%
b) Nie mam zdania
76%
c) Nie. Trzeba będzie płacić więcej niż do tej pory.
Liczba głosów: 851
ZOBACZ KOMENTARZE (326)
arrow
WASZE KOMENTARZE
avatar
Tryndamar: Lesiu: Wiem, może nadal czekają na tego odpowiedniego, a póki co przejściowi...
Ten odpowiedni powinien być przede wszystkim młodszy.
avatar
Lesiu: Tryndamar: Ten odpowiedni powinien być przede wszystkim młodszy....
No tak, dlatego widocznie żaden z tych mlodych nie był słuszny. Wybrali przejściowego starego
~Autor: ~Autor: dlaczego ja mam płacić za tych co mają kupę dzieci za dużo mają ulg, a jakie ulgi dla emerytów i rencistów czy osób będących na bezrobociu bez zasiłk...
BO OWE DZIECI BĘDĄ PŁACIĆ NA PANA/PANI EMERYTURĘ!
~Autor: artykul o kontrowersyjnej ustawie smieciowej a wy tu cztery strony wypisujecie o jakis CZARNYCH KATANIORZACH nie macie co robic ?! i z tego co widac ciagle ci sami ten zamet na e-poznan wprowadzaja nie macie co robic dzieci neo i gymbusy !?!
avatar
Tryndamar: Lesiu: No tak, dlatego widocznie żaden z tych mlodych nie był słuszny. Wybrali przejściowego starego...
Ponoć najmłodszy papież w dziejach miał 18-19 lat :)
avatar
kenzo: ~Autor: artykul o kontrowersyjnej ustawie smieciowej a wy tu cztery strony wypisujecie o jakis CZARNYCH KATANIORZACH nie macie co robic ?! i z tego co widac...
Jaka kontrowersyjna ustawa ? Będą chcieli to ją przepchną i nie będą cię nawet o to pytać. Ty masz zapieprzać na 6 do pracy, po pracy przyjść do domu, usiąść, założyc kapcie, włączyć tv i narzekać, że źle się dzieje w państwie Polskim
~wojtek: Dlaczego my się na to godzimy? Nie jesteśmy zdolni do jakiegokolwiek skutecznego oporu społecznego?
~wojtek: w tej ustawie chodzi o to żeby nałożyć kolejny podatek na każdego, wedle zasady sprzecznej z Konstytucją, że ci co produkują mało śmieci będą płacić za tych którzy produkują ich dużo. Cytuję "Z danych Ministerstwa Środowiska wynika, że 40 proc. Polaków nie ponosiło dotychczas żadnych opłat za wywóz śmieci" z tego wynika, że skoro będą teraz płacić wszyscy to powinno być o 100% taniej a u nas ma być dokładnie na odwrót !!! Oto Polska
~Jacek: asertin: tak to prawda ale potrzeba bedzie 5pojemnikow na segregacje odpadow na makulature szklo metal folia+plastik i5ty na reszte odpadow...
U nas w bloku w centrum właśnie tak jest, nie ma tylko pojemnika na złom, ale ten temat załatwiają jego poszukiwacze :-) I taki jest ponoć wymóg.
~Druga irlandia i grecja: ~Autor: BO OWE DZIECI BĘDĄ PŁACIĆ NA PANA/PANI EMERYTURĘ!...
Albo siedzieć na zasiłkach i rentach na padaczkę alkoholową. Co one mają wspólnego- ja płacę na moją emeryturę i g. mnie obchodzą czyjeś dzieci a, że pieniądze w ZUSie są wirtualne to taki pogląd jak Twój pokutuje ale jest on bzdurny - jak odkładasz pieniądze na konto w banku to co nie są Twoje? =potrzeba czyichś dzieci żeby Ci je wypłacili...? To i tak wszystko pier..alnie za góra 15 lat więc jeden pies.
~Niech płaca więcej włas: Szczególnie ci, którzy podrzucają smieciuchy do rowu, lasu, wieczorem pod osiedlowe śmietniki(widzę niejednokrotnie), stać było na chatę - niech płaca.
~LOGIKA: TA OPŁATA DOTYCZY JEDNEJ osoby czyli na rodzinę WYPADA ZNACZNIE więcej.
avatar
szeryfinternetu: ~Autor: BO OWE DZIECI BĘDĄ PŁACIĆ NA PANA/PANI EMERYTURĘ!...
Na emeryturę każdy powinien oszczędzać składając składki do instytucji , która te składki pomnaża. System, że ktoś na kogoś łoży przez całe swoje życie to totalny idiotyzm. Dzieci fajna rzecz, sam mam czwórkę wspaniałych synów . Tylko jaka gwarancja , że dzieci z rodzin wielodzietnych będą płacić ma moją emeryturę a nie na emerytów w Irlandii.
~domownik: dla mnie to mniejsza stawka niż dotychczasowa spok...byle by pracowali tak jak ordo anie chimeryczne sanitech
~Autor: ~Autor: BO OWE DZIECI BĘDĄ PŁACIĆ NA PANA/PANI EMERYTURĘ!...
Wpłacam na ZUS tyle pieniędzy, że powinno bez problemów wystarczyć na moją emeryturę. Owe dzieci będą płacić co najwyżej na polityków i urzędasów
~Autor: Czy bedą jakieś znizki dla niepełnosprawnych? Wychowuję sama dziecko co jest niepełnosprawne w znacznym stopniu, nie moge pracowac, i mam jedynie swiadczenie pielęgnacyjne, razem z dodatkami 900 zł na nas dwoje. mieszkam jeszcze z matką za ma maleńka emeryturę... Czy ktoś wie może, jak to bedzie liczone? Tzn czy mozna zdecydowac sie tylko na odpady segregowane? Strasznie to dla mnie dziwne, rozumiem płacenie za odpady niesegregowane, ale za segregowane to normalnie- dostaje sie nawet pieniądze... Jestem tez ciekawa, jakie bedą wielkie kosze, kazdy bedzie mial taki sam? A co z ludzmi, którzy mają całę góry smieci jak moi sąsiedzi, że w dwie osoby mieli 3 kosze? Czy pod wpływem tej ustawy niektórzy bedą musieli zacząc innym podrzucac smieci, bo nie zmieszcza się w ustawowo im przypisanym koszu, jak za komuny?
~Autor: ~Autor: BO OWE DZIECI BĘDĄ PŁACIĆ NA PANA/PANI EMERYTURĘ!...
tak się składa, że na emeryturę ten człowiek zapracował sobie sam!!!!!!!!! i nic za to nie może, że swoją pracą finansował czyjąś emeryturę, a teraz ktoś musi jego!.
~Asia: mam pytanie: jak to będzie funkcjonowało w przypadku bloków? Ja zawsze segreguję śmieci ale, co jeśli do segregowanych śmieci jakiś sąsiad dorzuci swoje niesegregowane? Jak wtedy będą wyglądały opłaty????
~Autor: ~d25: w tej chwili place na 5 osobowa rodzine ok 170 zl rocznie za odpady segregowane a teraz zglaszajac cala rodzine wyjdzie 60 zl miesiecznie czyli 720 ro...
teraz nie płaci Pan/Pani ani złotówki za odpady segregowane...
~Autor: ~wojtek: w tej ustawie chodzi o to żeby nałożyć kolejny podatek na każdego, wedle zasady sprzecznej z Konstytucją, że ci co produkują mało śmieci będą płacić z...
Ja się cieszę będę płacił mniej
~Zamach na rodziny: W moim przypadku wzrost i to o kilkaset %. Złodzieje.
~dd: Witam. na naszych oczach i z naszych portfeli, wyrasta nowa grupa urzędników. System działał i wystarczyło go udoskonalać - uszczelniać. Oswajają nas już z liczbą urzędników GOAP może mieć ich 74. Pytam, PO CO? To nie koniec, za dwa lata na rynku pozostaną tylko trzy lub cztery duże firmy i podzielą się rynkiem. Poznamy wtedy moc monopolisty. kto nie wierzy, niech porówna rachunki za wodę i ścieki w Aquanet. W GOAP pracują specjaliści, którzy nie odróżniają plastiku od tworzywa sztucznego np.PP - polipropylen, PET - większość butelek z tworzyw sztucznych. To cała prawda o urzędnikach. Duże firmy wcisną im wszystko. Rynek odpadów to DUŻE PIENIĄDZE i możliwość MEGA PRZEKRĘTÓW które będziemy finansować. Czy tego chcemy? Pozdrawiam.
~dd: Witam Porada dla urzędników GOAP - w Polsce plastik to materiał wybuchowy (w języku angielskim plastik oznacza tworzywo sztuczne). Urzędnik w Polsce powinien używać języka polskiego, dlatego na materiały takie jak PP, PET, PCV,... należy mówić tworzywa sztuczne. Zgodnie z ustawą o "opakowaniach" znaki wskazujące na rodzaj użytych tworzyw umieszcza się na butelkach, workach, itd. Zabawki z jednorodnych tworzyw np. klocki, to doskonały odpad do recyklingu. Ciekawe jaki był klucz zatrudnienia w GOAP? Powodzenia dla magistratu. Ciekawe jakie pensje mają specjaliści z GOAP, z mojej kieszeni? Mam nadzieje że maksymalnie takie jak ja , najniższą krajową.
~Autor: ~Autor: a ja zapłacę 50% mniej ,,, wreszcie...
Nie bój, nie długo podwyższą. Za rok podsumują i podwyższą i śmieci przybędzie wokoło. Aleś ty naiwny.
~dd: Witam. Od tego roku Polska musi zwiększać % odpadów segregowanych - odzyskiwanych, tak jak w krajach starej UE, jeśli nie to rząd - budżet zapłaci karę. Z roku na rok kary będą coraz wyższe. Urzędnicy nasi, specjaliści najwyższej klasy - wymyślili. Zrzucimy obowiązek na gminy przy pomocy ustawy, jeśli sobie nie poradzą, to karę zapłacą Gminy (czyli my) i nie obciąży to budżetu. Co więcej, przecież to nie będzie podatek rządowy tylko Gminny - miejscowy. Oto cała tajemnica, wielkiej reformy odpadowej.
~POZNANIAK: Czym jest opłata do GOAP-u? Myślałem,ze opłatą za wywóz śmieci, ale okazuje się, że jest to podatek. Tak zostałem poinformowany w GOAP-ie,że nieważne czy śmieci zostały wywiezione czy nie. Nie ma nawet znaczenia czy masz kubeł czy nie płacić trzeba od momentu podpisania umowy. Dla mnie to jest paranoja, że mam płacić za usługę która nie została wykonana. Takie stanowisko GOAP-u jest chore.
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimg
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum