Pogoda jutro  Pogoda Poznań
20 12

Trasa PST: The Krasnals pokazali współczesną „Bitwę pod Grunwaldem”

KaT
środa, 27.02.2013 r.
godz. 13.48
KaT | środa, 27.02.2013 r., godz. 13.48
Trasa PST: The Krasnals pokazali współczesną „Bitwę pod Grunwaldem”
fot. Piotr Knach

Na przystanku trasy PST „Słowiańska” pojawiła się współczesna wersja obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Autorami dzieła są The Krasnals. Można na nim zobaczyć Mariusza Pudzianowskiego, ojca Tadeusza Rydzyka, Lecha Wałęsę i wiele innych postaci ze świata polityki czy show biznesu.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
17°C 1018 hPa
JUTRO
pogoda
20°C 1018 hPa
POJUTRZE
pogoda
25°C 1016 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Dzieło pojawiło się w formie billboardu na przystanku Słowiańska w nocy z wtorku na środę. To współczesna wersja obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”, który dodatkowo zdobył przydomek „Statek Głupców” w nawiązaniu do znanego motywu.

- Przekazujemy Wam nową, zaktualizowaną wersję „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki -
piszą autorzy dzieła, grupa The Krasnals, na swoim blogu. - Wykorzystując znane każdemu Polakowi dzieło, relacjonujemy pierwszą dekadę XXI w. Obraz jest komentarzem do otaczającego nas świata, w którym możemy zaobserwować permanentną walkę o władzę, nihilizm oraz upadek wszelkich wartości, w klimacie rodem z obrazów Hieronima Bosha. To komentarz do rzeczywistości już po okresie transformacji, w momencie dążenia Polski do nowoczesności i starań o uplasowanie się na wysokiej pozycji. Cicho wierzymy iż obraz ten stanie się nową aktualną epopeją narodową - dodają.

- Ale, mamy dobrą wiadomość! Drodzy rodacy, nie przejmujmy się, nie dzieje się to tylko u nas! Mamy tak samo jak reszta świata więc nie może nas już trapić odwieczny kompleks Zachodu! Na dodatek radośnie w sposób niezaangażowany podążamy w stronę dekadencji i hedonizmu. Gratulujemy, w tym konkursie wygraliśmy wszyscy - kończą.

Obraz ma zmusić poznaniaków do zastanowienia się nad dzisiejszym światem. Dzieło w oryginalne ma „nieco” większe rozmiary, niż na billboardzie - dokładnie 430 x 990 cm. The Krasnals chcą, by pokazano je w jakiejś galerii sztuki.

Nie jest to pierwsza akcja The Krasnals. Na naszym portalu wielokrotnie pisaliśmy o działaniach członków grupy. W 2011 roku postawili na Cytadeli krzyż, którym chcieli uczcić rocznicę katastrofy smoleńskiej. Zachęcali też, by Polacy wyposażyli się w krzyż na własny użytek (tutaj).

ZOBACZ VIDEO
arrow