Reklama
Reklama

Przebudowa Kraszewskiego: konsultacje społeczne to fikcja?

fot. Inwestycje dla Poznania
fot. Inwestycje dla Poznania

Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania wystosowało list otwarty w sprawie nowego układu komunikacyjnego, który ma się pojawić w okolicach ulicy Gajowej. Zdaniem stowarzyszenia konsultacje społeczne w sprawie projektu przebudowy ulic to fikcja. Dodatkowe emocje wzbudza fakt, że to nie Zarząd Dróg Miejskich zajmuje się inwestycją, a właściciel terenu.

Pod koniec stycznia na stronie internetowej Zarządu Dróg Miejskich pojawił się projekt przebudowy układu komunikacyjnego znajdującego się w sąsiedztwie starej zajezdni tramwajowej przy ulicy Gajowej. Do 13 lutego poznaniacy mogli zgłaszać swoje uwagi do projektu w ramach konsultacji społecznych. W sumie do ZDM wpłynęło 61 maili.

Już pod koniec stycznia Dorota Wesołowska z Zarządu Dróg Miejskich informowała nas, że ZDM nie realizuje tej inwestycji. - Projekt jest prezentowany na naszej stronie internetowej, ale za jego realizację odpowiada inwestor, którym jest właściciel terenu po zajezdni - mówiła. W kwestii propozycji i uwag zawartych w mailach od mieszkańców ZDM się więc nie wypowie. Zostaną one przekazane do inwestora.

Projekt obejmuje ulice: Kraszewskiego (od Zwierzynieckiej do Szamarzewskiego), Zwierzyniecką (od Nowej Prusa do Kraszewskiego) oraz Sienkiewicza (okolice skrzyżowania z Kraszewskiego). Ulica Nowa Prusa to przedłużenie Prusa - przedzieli działkę, na której znajdowała się zajezdnia.

Co obejmie inwestycja? Budowę lub przebudowę jezdni, chodników, ciągów rowerowych i miejsc postojowych. Przebudowę skrzyżowań, budowę skoordynowanej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach Kraszewskiego - Zwierzyniecka, Kraszewskiego - Jackowskiego, Kraszewskiego - Szamarzewskiego - Sienkiewicza. Pojawi się tutaj nowe torowisko tramwajowe, a także odtworzona zostanie zieleń. Szacunkowy koszt inwestycji drogowej to ponad 6,3 mln złotych. Pokryje je właściciel zajezdni - REF Eastern Opportunities.

Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania ze zdziwieniem przyjmuje informacje o tym, że Zarząd Dróg Miejskich tylko prezentuje projekt, a nie ma obecnie wpływu na jego kształt i realizację. Wątpliwości członków stowarzyszenia wzbudza też duża liczba sygnalizacji świetlnych, które mają powstać na ulicy Kraszewskiego. Zastanawiają się też po co organizowane są konsultacje, skoro na dobrą sprawę inwestor już kilka miesięcy temu zakończył rozmowy z ZDM na temat układu komunikacyjnego, czego efektem jest zaprezentowany pod koniec stycznia projekt.

W związku z tym IdP wystosowało otwarty list do Mirosława Kruszyńskiego, zastępcy prezydenta Poznania. Członkowie stowarzyszenia pytają w nim:

W jakim celu przeprowadzane są konsultacje społeczne, jeśli konsultacje między ZDM oraz biurem projektowym zostały już zakończone, zmiany raczej nie są już możliwe, a procedura przetargowa rozpoczęta?

Jaką rolę pełni ZDM w przedmiotowej inwestycji, skoro "nie realizuje tej inwestycji", a uwagi mieszkańców jedynie "przekaże inwestorowi" bez poddania ich gruntownej analizie?

Kto zapewni, że projekt będzie dobry dla mieszkańców miasta, zgodny z polityką transportową miasta, a nie będzie realizował jedynie potrzeb inwestora finansującego przebudowę, skoro uwagi będzie rozpatrywał inwestor?

Jaką wartość ma przesłane przez mieszkańców 61 maili z uwagami i czy można się spodziewać ich uwzględnienia w projekcie?

W jaki sposób niniejsza inwestycja realizuje Strategię Rozwoju Miasta Poznania 2030 (jednym z mierników strategicznego programu "Zrównoważony transport" jest zwiększenie prędkości komunikacyjnej transportu publicznego) oraz Politykę Transportową Miasta Poznania ?

Czym uzasadniona jest ilość sygnalizacji świetlnych w projekcie? Jeśli bezpieczeństwem pieszych, to prosimy o przedstawienie statystyk wypadków na tej ulicy z udziałem pieszych w ostatnich latach.

Będziemy wdzięczni za udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania.


Całej akcji stowarzyszenia towarzyszą grafiki z "Lamą Jeżycką" w roli głównej.

W dyskusję na temat konsultacji na temat nowego układu komunikacyjnego przy Gajowej włącza się Poznańska Masa Krytyczna. - Hej, na Jeżyce czas! Już wszystkie media trąbią o kolejnych fasadowych konsultacjach prowadzonych przez ZDM. Słusznie, że jest o tym mowa, źle, że to wróży kolejne takie przypadki. My w sprawie ulic wokół Gajowej zabierzemy głos na nasz sposób - informują organizatorzy akcji. 8-kilometrowy przejazd ulicami Poznania odbędzie się w piątek, 22 lutego o godzinie 18.30. Start na Starym Rynku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
46.44 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro