Reklama
Reklama

Najstarszy poznański blok z wielkiej płyty ma już 45 lat

Czterdzieści pięć lat temu oddano do użytku pierwszy budynek w z tzw. wielkiej płyty w Poznaniu. Teoretycznie tego typu budynki powinny wytrzymać maksymalnie pięćdziesiąt lat, ale wszystko wskazuje na to, że będą używane znacznie dłużej.

Blok numer sto jedenaście na poznańskim osiedlu Piastowskim jest pierwszym budynkiem z wielkiej płyty, który oddano do użytku w Poznaniu. Stało się to 28 stycznia 1968 roku, a wśród mieszkańców z najdłuższym stażem są państwo Dalkowscy - Jak weszłam to nie wierzyłam, że to jest moje. To było coś pięknego - mówi Pani Zdzisława. Budynki wybudowane w tej technologii budzą wiele kontrowersji, a jednym z problemów jest to, że ich trwałość oszacowano na pięćdziesiąt lat.

Sprawą bloków zajęła się sejmowa komisja infrastruktury, która chciałaby, aby bloki z wielkiej płyty przeszły kontrolę - Na dzisiaj oceniając stan techniczny budynków na osiedlu Piastowskim i innych osiedlach, mogę stwierdzić, że on jest naprawdę dobry - mówi Tadeusz Stachowski, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedle Młodych. Taką opinię potwierdza również Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego - Nie mieliśmy do tej pory żadnych sygnałów dotyczących zagrożenia konstrukcji budynków z wielkiej płyty - mówi Paweł Łukaszewski. Choć przyznaje, że często to sami mieszkańcy poddają budynku ciężkiej próbie - Przekuwają otwory pomiędzy pomieszczeniami w tych niewielkich mieszkaniach, ale robią to bez pomocy osób, które posiadają uprawnienia budowlane. I niestety te przekucia odbywają się w płytach nośnych - dodaje Łukaszewski.

O zaletach i wadach osiedli z wielkiej płyty można napisać wiele. Wydaje się jednak, że jeszcze przez wiele lat, nie znikną one z krajobrazu polskich miast.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
8.72 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro