Reklama
Reklama

Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

fot. Tomasz Nowak
fot. Tomasz Nowak

Przyjazdem do Poznania Ignacego Paderewskiego rozpoczęły się w środę oficjalne obchody 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Większość uroczystości odbyła się w czwartek.

Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku. Często określane jest mianem jedynego udanego zrywu niepodległościowego Polaków. Skupione było wokół przyjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. Za pośrednictwem uroczystego powitania Mistrza na Dworcu Cesarskim, 26 grudnia odbywały się w Poznaniu liczne demonstracje, które tak naprawdę były demonstracjami ukazującymi siłę Polaków i gotowość do walki. Patriotyczne przemówienie wygłoszone przed Paderewskiego z balkonu Hotelu Bazar do zgromadzonych na Placu Wolności, który wtedy nazywał się Wilhelmplatz, zapoczątkowało niepodległościowy zryw.

Do dziś nie ustalono, kto pierwszy zaczął strzelać. W pierwszych dniach walk powstańcy zdobyli Pocztę, Dworzec Główny, Cytadelę, Arsenał Artyleryjski, koszary na Jeżycach, przy ul. Solnej i fort Grolmana. Po dziewięciu dniach - 6 stycznia - Poznań był już wolny. Za patriotycznym przykładem poszły także inne miasta Wielkopolski, gdzie również wybuchły niepodległościowe zamieszki. Zakończenie walk uwieńczone zostało sukcesem 16 lutego 1919 roku, kiedy przedłużono rozejm w Trewirze, natomiast cel powstania został osiągnięty 28 czerwca, kiedy Wielkopolska została formalnie włączona w granice Polski.

Uroczystości

W środę przyjazd na Dworzec Letni Ignacego Paderewskiego rozpoczął oficjalne obchody 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w naszym mieście. Większość uroczystości odbywała się w czwartek, organizował je Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Złożone zostały kwiaty na mogile Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, odbyły się również obchody pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, skąd wyruszył przemarsz do poznańskiej Fary. Tam po godzinie 12:00 rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji powstańców.

Do 19.00 można było zwiedzać ekspozycję w Muzeum Powstania Wielkopolskiego (dziś za darmo). O 12.40 na trasę wyruszył specjalny tramwaj w powstańczych barwach, w którym można było posłuchać wykładu na temat wydarzeń z 1918 roku. Pojazd kursował do godziny 15:40 na trasie Plac Wielkopolski, Gwarna, Aleje Marcinkowskiego, 27 grudnia, Fredry, Dąbrowskiego - Ogrody.

O 14.30 na Placu Wolności poznaniacy wspominali generała Józefa Dowbora-Muśnickiego. Został tu zaprezentowany m.in. wielkoformatowy billboard - mozaika ze zdjęć internautów, która układa się w postać generała.

Od godziny 15.00 na Starym Rynku do 17.45 przechadzały się patrole pruskie i powstańcze. Grupy rekonstrukcyjne zorganizowały też specjalny posterunek wartowniczy z gniazdem karabinów maszynowych. Odbywały się również inscenizacje historyczne i lekcje żywej historii. Główna inscenizacja przed muzeum odbyła się o 18.00.

Do godziny 16.00 można było zobaczyć na własne oczy czołg sprowadzony niedawno z Afganistanu (Renault FT-17). Stanął w okolicach Muzeum Narodowego przy Placu Wolności. - Choć czołgi FT-17 nie brały udziału w Powstaniu Wielkopolskim, bardzo silnie związane są z Poznaniem, Wielkopolską. Czołgi tego typu stacjonowały w Poznaniu od zakończenia działań w wojnie polsko-bolszewickiej do późnych lat trzydziestych, kiedy to zaczęto wycofywać ten sprzęt w użycia - informuje Muzeum Broni Pancernej.

Tajemnice Powstania Wielkopolskiego w swoim programie zgłębiał Błażej Wandtke. Zobacz:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
17.38 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro